top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

5 najbardziej spektakularnych orszaków Trzech Króli w Hiszpanii


Król Melchior rozdaje dzieciom cukierki podczas parady Trzech Króli w Granadzie. Granada Hoy


Orszaki Trzech Króli, znane jako "Cabalgata de Reyes", stanowią wyjątkowe i barwne zakończenie okresu bożonarodzeniowego w Hiszpanii. To trzydniowe święto, trwające od 4 do 6 stycznia, jest czasem pełnym tradycji, radości i magii, a orszaki Trzech Króli stanowią kulminacyjny moment tych obchodów. Są to niezwykłe spektakle, które przyciągają uwagę społeczności lokalnych oraz turystów. Choć istnieją kontrowersje dotyczące miejsca pierwszej parady – niektórzy podają Alcoy, inni wskazują na Barcelonę, a jeszcze inni na Granadę – to pewne jest, że stały się one autentyczną tradycją kończącą okres świąteczny.


Te barwne, pełne magii i uroku wydarzenia nie tylko celebrują przybycie Trzech Króli, ale także stanowią wyjątkowy sposób na zakończenie obchodów świąt. Uczestnicy parad prezentują bogato zdobione pojazdy, a Trzej Królowie często są ukazywani w strojach królewskich, rozdając dzieciom słodycze i prezenty.

To nie tylko okazja do zabawy, ale również moment, w którym społeczność gromadzi się, aby razem świętować. Orszaki Trzech Króli stają się niezapomnianym doświadczeniem, wprowadzając w magiczną atmosferę zarówno tych, którzy uczestniczą w paradach, jak i tych, którzy obserwują je z zewnątrz.


Dzieci w Hiszpanii co roku z niecierpliwością oczekują poranka 6 stycznia, kiedy to pod choinką pojawiają się prezenty. Wśród euforii związanej z wizytą Trzech Króli w każdym hiszpańskim domu, pojawia się również radość z ich przyjęcia we własnej miejscowości. Dzieci sprawdzają z podekscytowaniem, czy Trzej Królowie są już na miejscu, gotowi na długą noc magicznego rozdawania prezentów. Każde miasto przygotowuje się do tego wyjątkowego dnia w swoim własnym stylu, a każda parada emanuje niepowtarzalnym urokiem, poszukując nowości, pielęgnowania tradycji, dostarczania niespodzianek lub po prostu napełniania serc dzieci radością i marzeniami. To właśnie te elementy sprawiają, że orszaki Trzech Króli  są najbardziej spektakularne w Hiszpanii, tworząc niezapomnianą atmosferę świąt.


Granada odegrała kluczową rolę w powstaniu obecnych parad Trzech Króli. W 1912 roku Centro Artístico oraz grupa intelektualistów postanowili zorganizować widowiska teatralne przedstawiające przybycie Trzech Króli oraz paradę, podczas której zbierano zabawki dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Pomysł ten zyskał ogromną popularność i szybko został przyjęty również przez inne hiszpańskie miasta.


Granada stała się pionierem w tej inicjatywie, przyczyniając się do rozwoju tradycji, która dziś stanowi istotny element świątecznych obchodów w całej Hiszpanii. Wprowadzenie elementu charytatywnego, tj. zbierania zabawek dla dzieci potrzebujących, nadal jest integralną częścią tych wydarzeń, niosąc ze sobą zarówno radość świąteczną, jak i ducha solidarności społecznej.


Parada organizowana w Madrycie co roku zwraca uwagę swoją różnorodnością. W tegorocznym wydaniu będzie wyjątkowym hołdem dla dziadków i babć, "którzy swoją mądrością i hojnością zawsze obdarowują innych" co podkreśla Rada Miasta. Trzej Królowie, Melchor, Gaspar i Baltasar, podróżują na swoich charakterystycznych powozach, otoczeni marionetkami przedstawiającymi wielbłądy, anioły, świecące konie oraz, oczywiście, wiernymi pałacowymi. To niezwykłe widowisko skupia się na przekazywaniu hołdu nie tylko Trzem Królom, ale również na docenieniu roli i mądrości dziadków i babć, co dodaje wyjątkowego wymiaru temu magicznemu wydarzeniu, które jest jednym z najbardziej oczekiwanych w Madrycie.Sevilla, znana ze swojej bogatej historii i pełnej życia kultury, również obchodzi uroczystości związane z Trzema Królami w spektakularny sposób. W trakcie uroczystej parady, która przemierza ulice miasta, wzięło udział ponad 3000 osób, towarzysząc Suszonym Królom w czasie trasy o długości 9,2 kilometra, co czyni ją najdłuższą w Andaluzji. To wydarzenie nie tylko promuje tradycję, ale także wprowadza element solidarności. 4 stycznia burmistrz przekazuje klucze miasta Heroldowi Królewskiemu, aby umożliwić wejście do miasta. Jest to symboliczny gest, który potwierdza ważną rolę Trzech Króli w dostarczaniu radości mieszkańcom i niesieniu magii świąt przez całe miasto.


Jedna z najbardziej fantazyjnych i nowoczesnych parad w całym kraju odbywa się w Barcelonie. Królowie, w sposób niezwykle efektowny, przybywają statkiem do Moll de la Fusta, by po południu przemierzyć ulice Barcelony, rozdając radość i cukierki dzieciom zgromadzonym na trasie. Każda z okazałych platform paradnych jest otoczona przez grupę artystów i wykonawców różnych dziedzin scenicznych, co nadaje wydarzeniu niepowtarzalny urok.

Parada ta szczyci się historią, twierdząc, że była pierwszą tego rodzaju w Hiszpanii, rozpoczętą w 1855 roku, choć regularność obchodów ukształtowała się dopiero w 1898 roku. To wyjątkowe święto nie tylko celebruje tradycję, ale także prezentuje nowoczesne podejście do uroczystości Trzech Króli, łącząc klasyczną atmosferę z nowatorskimi elementami artystycznymi.W Alcoy tradycja obchodzenia Trzech Króli składa się z trzech istotnych wydarzeń. Tydzień przed 5 stycznia rozpoczynają się Les Pastoretes, karnawałowe pochody dzieci, gdzie maluchy przebrane za pasterzy paradują, rozdając prezenty. 4 stycznia to czas Pregó del Tío Piam, kiedy postać ta ogłasza przybycie Królewskiego Ambasadora i prezentuje literacką kompozycję 'El Bando', a dzieci wrzucają swoje listy do specjalnych skrzynek.


Ostatecznym i najbardziej uroczystym momentem są obchody 5 stycznia, podczas których odbywa się główna parada. Na trasie pojawiają się muzycy, latarnicy, a paźe wchodzą na balkony domów za pomocą długich drabin. Prawdziwym bohaterem tego wydarzenia jest Baltazar, znany jako 'el Rei Negre', wraz z towarzyszącymi mu paziami, 'els Negres'. To magiczne święto w Alcoy stanowi harmonijną mieszaninę tradycji, kreatywności i radości, przyciągając uczestników z całego regionu.


Parady Trzech Króli w Hiszpanii wnoszą wspaniałą mieszankę tradycji, kreatywności i radości świąt. Od uroczystej atmosfery w Madrycie, gdzie każda platforma opowiada swoją historię, po fantastyczne widowiska w Barcelonie, gdzie Królowie przybywają statkiem, każde hiszpańskie miasto wnosi swój niepowtarzalny wkład do obchodów.


Granada pełni rolę miejsca początkowego dla tej tradycji, a Sevilla staje się areną barw i życia w trakcie swoich obchodów. W Alcoy trzydniowe uroczystości składają się z różnorodnych wydarzeń, podczas gdy Barcelona zachwyca jako jedno z najnowocześniejszych miast w organizacji parad.


Po uroczystych obchodach wielu Hiszpanów powraca do normalności, a sezon świąteczny oficjalnie dobiega końca. Sklepy i firmy, które mogły być zamknięte w trakcie świąt, wracają do standardowego rytmu działania, a życie społeczności stopniowo wraca do codziennych rutyn.


***

Dowiedz się więcej o hiszpańskich tradycjach. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

87 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page