top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Aktualności ze stoków Sierra Nevada - obchody Światowego Dnia Śniegu

Sierra Nevada, Granada Hoy

Stacja narciarska Sierra Nevada obchodzi w ten weekend Światowy Dzień Śniegu, święto celebrowane w większości stacji na całym świecie. Jest to międzynarodowe wydarzenie, które ma na celu promowanie i celebrowanie wszelkich form przyjemności związanych ze śniegiem. Inicjatywa ta ma na celu zachęcanie ludzi do uczestnictwa w różnorodnych aktywnościach zimowych, takich jak narciarstwo, snowboard, sanki, czy spacery po zaśnieżonych terenach. Światowy Dzień Śniegu jest również okazją do zwrócenia uwagi na znaczenie śniegu dla środowiska naturalnego oraz przypomnienie o konieczności jego ochrony. Różne stacje narciarskie, organizacje sportowe i społeczności związane ze sportami zimowymi często organizują wydarzenia i aktywności specjalnie z okazji Światowego Dnia Śniegu.


Światowy Dzień Śniegu, organizowany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS), ma na celu promowanie radości i aktywności związanych ze śniegiem na całym świecie. Inicjatywa ta powstała w ramach kampanii "Bring Children to the Snow" (Zaprowadź Dzieci na Stok), która została zapoczątkowana przez FIS w 2007 roku.


Głównym celem tego dnia jest zachęcanie dzieci i młodzieży do uczestnictwa w różnorodnych sportach zimowych oraz do korzystania z uroków śniegu. Poprzez organizowanie różnych wydarzeń i aktywności, takich jak darmowe lekcje narciarstwa, zabawy na śniegu czy konkursy, Światowy Dzień Śniegu ma na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności sportów zimowych dla młodego pokolenia. To coroczne wydarzenie sprzyja propagowaniu zdrowego trybu życia, aktywności na świeżym powietrzu oraz miłości do zimowych sportów.


W związku z tym stacja narciarska Sierra Nevada przygotowała specjalną ofertę na ten weekend, skierowaną zwłaszcza do tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem i snowboardem. W ramach tej oferty dostępny jest specjalny karnet rodzinny na narty, który umożliwia rodzinom wspólne korzystanie z uroków stoku. Dodatkowo, dla osób, które nie jeżdżą na nartach, stacja proponuje atrakcyjną ofertę, obejmującą bilet na przejazd kolejką linową oraz udział w różnorodnych aktywnościach w obszarze Borreguiles.


Co więcej, po raz pierwszy dostępny jest fascynujący pakiet gier na śniegu, który odbywa się w malowniczym rejonie Borreguiles (2 700 m n.p.m.). Ten pakiet skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć godziny pełnej zabawy i aktywności, obejmującej trasę z rakietami śnieżnymi, strzelanie z łuku z przyssawkami, pokonywanie slalomu na specjalnych rowerach-nartach oraz jazdę na tubing, co z pewnością sprawi im wiele radości i niezapomnianych wrażeń.


W trakcie weekendu stacja narciarska będzie gospodarzem dwóch oficjalnych zawodów narciarskich skierowanych do najmłodszych. W sobotę X Trofeum Ski Club Granada w narciarstwie alpejskim (U14 U16), a w niedzielę XVIII Trofeum Club Monachil (U14 - U16). Obydwa te prestiżowe konkursy zostaną rozegrane na malowniczej trasie Rebeco, zlokalizowanej w obszarze Borreguiles. To wyjątkowa okazja dla utalentowanych młodych narciarzy, aby zaprezentować swoje umiejętności i pasję do sportu naśnieżonego. Wspólnota narciarska cieszy się na emocjonujące widowisko i wsparcie dla młodych talentów.


Prognozy meteorologiczne wskazują na brak opadów śniegu, co oznacza, że stacja narciarska będzie dysponować imponującą infrastrukturą. Na gości czekać będą 43 kilometry tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, obejmujące obszary Borreguiles, Río, Veleta i Loma de Dilar. Zjazdy będą oferować nie tylko różnorodność, ale również imponującą różnicę wysokości wynoszącą 1,100 metrów. Warstwa śniegu na trasach będzie sięgać od 20 do 60 centymetrów, co zapewni doskonałe warunki do zimowej rozrywki.


Dodatkowo będzie działać 16 nowoczesnych urządzeń transportu narciarskiego, umożliwiających sprawną i komfortową podróż po stoku. To obiecujący czas dla miłośników sportów zimowych. Nie zabraknie wszelkich atrakcji, aby umilić czas wszelkim entuzjastom.


Jeśli chodzi o informacje dotyczące stoków , Cetursa - publiczna firma zarządzająca stacją - informuje, że na ten moment jest otwartych 45 tras narciarskich o łącznej długości 33,6 kilometra i działa dwanaście wyciągów. Prawdopodobnie liczba tras może się zwiększyć. O świcie temperatura wynosi -5 stopni na Veleta, -2 stopnie w Borreguiles i 2 stopnie w Pradollano. Jakość śniegu jest twarda, a grubość warstwy śniegu wynosi od 20 do 60 centymetrów. Sportowcom zaleca się unikanie jazdy poza trasami i ostrzega się ich przed obecnością lodu.


Sezon narciarski rozpoczął się na początku grudnia i jest silnie uzależniony od warunków atmosferycznych. Dopiero pod koniec świąt Bożego Narodzenia pojawiły się znaczące opady śniegu, co umożliwiło otwarcie większej liczby tras narciarskich.


Ostatnie dni na stacji charakteryzowały się wysokimi temperaturami i silnym wiatrem, który osiągał prędkość nawet do 184 kilometrów na godzinę w miniony piątek. Mogą również wystąpić opady śniegu. Niemniej jednak nie spodziewa się opadów deszczu ani w niedzielę, ani w poniedziałek.


***


Dowiedz się więcej o Sierra Nevada. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

Comments


bottom of page