top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

⛷️Aktualności ze stoków Sierra Nevada

Sierra Nevada; Diario de Sevilla


Ośrodek narciarski w Sierra Nevada rozszerzył swoją ofertę, otwierając obszar Laguna de las Yeguas. To miejsce szczególnie cenione przez doświadczonych narciarzy, oferując im doskonałe warunki do popisu na stoku. Dzięki temu rozszerzeniu Sierra Nevada może teraz pochwalić się imponującą powierzchnią do jazdy na nartach - aż 55 kilometrów tras narciarskich, co stanowi największą dostępną powierzchnię w sezonie 2023-2024.


Należy jednak zaznaczyć, że mimo korzystnych wieści, ośrodek narciarski musiał stawić czoło wyzwaniom związanym z wysokimi temperaturami w ostatnich dniach. Warunki atmosferyczne nie zawsze były sprzyjające do idealnego przygotowania i konserwacji tras narciarskich. Mimo to, obecny moment uważany jest za najbardziej korzystny w tym sezonie, co cieszy zarówno narciarzy, jak i obsługę kompleksu narciarskiego.


Firma Cetursa, odpowiedzialna za zarządzanie ośrodkiem narciarskim, poinformowała, że otwarcie obszaru Laguna było możliwe "dzięki intensywnej pracy, aby przystosować teren. Sytuacja ta wynikała z faktu, że sztorm Karlotta znacząco zniszczył wcześniej przygotowane trasy w tym obszarze. Zaangażowanie pracowników umożliwiło ostatecznie udane uruchomienie tego obszaru narciarskiego, mimo trudności spowodowanych warunkami atmosferycznymi.


Z otwarciem obszaru Laguna w najnowszym raporcie dotyczącym warunków śniegowych, udostępniono dodatkowe dwa sektory na trasie La Trucha, Cuesta de las Artesillas oraz całą trasę Olimpijską, wraz z Puerta Laguna, umożliwiającą dostęp do tego obszaru z tras Veleta. Jakość śniegu na obszarze Laguna prezentuje się bardzo dobrze, a grubość warstwy wynosi między 20 a 35 centymetrami. Głównym środkiem transportu w obszarze będzie wyciąg Laguna.


Cetursa dodatkowo potwierdziła, że maszyny na stacji zdołały w środę przywrócić dostępność trasy Maribel, która wcześniej była nieczynna z powodu działania wody, błota i śniegu. Podobne zjawiska wpłynęły także na trasę El Río. Użytkownikom zaleca się ostrożność na końcowym odcinku tej ostatniej, ze względu na zwężenie spowodowane uszkodzeniami po powodzi, która nastąpiła po awarii rury odprowadzającej roztop.


Aktualnie to najdogodniejszy moment w sezonie w kompleksie narciarskim. Po trudnym początku sezonu z powodu braku śniegu i wydłużającej się suszy, która wymusiła produkcję sztucznego śniegu, bez obecności tradycyjnej białej pokrywy na pozostałej części masywu górskiego. Dwie burze zdołały jednak pokryć górną część stacji świeżym puchem. Po nadejściu burzy Karlotta, spodziewano się obfitych opadów, co faktycznie miało miejsce, nawet opóźniając otwarcie stoków jednego z dni z powodu lodu, co wymagało wymiany kołowrotów na kilku wyciągach.


W dzień po tej burzy, nagłe podwyższenie temperatur spowodowało szybkie stopienie śniegu, co zablokowało rurę odprowadzającą pod trasą rzeki. Wydarzenie to wywołało powódź błotną w dolnej części stacji, znacznie utrudniając praktykę narciarską i pozostawiając duże ilości błota na śniegu. Sytuacja została już znacznie opanowana, chociaż nadal prowadzone są prace mające na celu przywrócenie warunków sprzed zdarzenia.


Nadchodzące dni zapowiadają się jednakowoż trudne. Do piątku nie prognozuje się większych zmian w warunkach atmosferycznych. Według prognoz Aemet, oczekiwany jest "znaczny" spadek temperatur, a istnieje nawet prawdopodobieństwo opadów deszczu lub śniegu na stosunkowo niskich wysokościach, zaczynając od 1200 metrów nad poziomem morza. W międzyczasie, zanim nadejdzie korzystna zimowa aura, ośrodek będzie musiał stawić czoła przez te dwa nadchodzące dni dodatnim temperaturom.


Ten kontekst ukazuje, że Sierra Nevada skoncentrowała się na dostarczaniu wyjątkowego doświadczenia narciarskiego, mimo przeciwności losu związanych z warunkami pogodowymi. Determinacja ośrodka w pokonywaniu trudności, zwłaszcza przy braku śniegu na początku sezonu, podkreśla zaangażowanie w tworzenie optymalnych warunków dla miłośników sportów zimowych.


Otwarcie obszaru Laguna i przywrócenie dostępności tras, takich jak Maribel, podczas gdy ośrodek musi stawić czoło prognozowanym trudnościom związanym ze spadkiem temperatur i możliwością opadów, świadczy o elastyczności i profesjonalizmie zarządzającej firmie Cetursa.


To również potwierdza, że Sierra Nevada nie tylko reaguje skutecznie na zmienne warunki atmosferyczne, ale także aktywnie pracuje nad utrzymaniem wysokich standardów jakościowych, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla narciarzy.


Determinacja ośrodka, dbałość o infrastrukturę oraz ciągłe dostosowywanie się do warunków pogodowych wskazują na zaangażowanie w zapewnienie zarówno bezpiecznej, jak i satysfakcjonującej atmosfery dla miłośników zimowych sportów. Pomimo wielu wyzwaniom, wszystko przygotowano tak, aby sprostać oczekiwaniom narciarzy, oferując im wyjątkowe doznania podczas obecnego sezonu.


***


Dowiedz się więcej o Sierra Nevada i Granadzie z przewodnikiem po polsku. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***


Comments


bottom of page