top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Grudniowy długi weekend w Hiszpanii


Hiszpańscy turyści w Alhambrze


Puente de Diciembre w Hiszpanii, zwany również Długim Weekendem Grudniowym, to wyjątkowy okres, który obejmuje kilka dni wolnych od pracy i szkoły. To tradycyjny sposób na zainaugurowanie okresu świątecznego i przygotowanie się do Bożego Narodzenia.


Puente de Diciembre rozpoczyna się 6 grudnia, przypadając na Dzień Konstytucji, który jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Hiszpanii. Tego dnia przypomina się i celebruje uchwalenie hiszpańskiej konstytucji z 1978 roku, która symbolicznie przyniosła ze sobą era demokracji, jedności narodowej i postępu.


Día de la Constitución, stanowi jedno z najbardziej istotnych i uroczystych świąt w Hiszpanii. Jest to również moment, gdy na ulicach rozbrzmiewa śmiech i muzyka. Uczestnicy parady prezentują regionalne tradycje, a cała sceneria jest przepełniona radosnym duchem wspólnoty. Wielu mieszkańców Hiszpanii bierze udział w tym dniu w lokalnych wydarzeniach, podkreślając swoją dumę z hiszpańskiej tożsamości i demokratycznych wartości. Día de la Constitución nie ogranicza się jednak jedynie do uroczystości oficjalnych. To również czas, gdy Hiszpanie zaczynają przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Sklepy zdobią się ozdobami bożonarodzeniowymi, a miasta stają się oświetlone kolorowymi światłami, wprowadzając wszystkich w nastrój magicznej zimowej atmosfery.


Día de la Constitución w Hiszpanii to nie tylko dzień świętujący historię i fundamenty demokracji, ale także moment, w którym społeczeństwo jednoczy się w duchu wspólnego dziedzictwa, dumy narodowej i radości ze wspólnie przeżywanego święta. To czas, kiedy Hiszpanie celebrują swoją jedność i wartości, które ukształtowały współczesną postać kraju.W Hiszpanii, 8 grudnia to również dzień szczególnie ważny ze względu na obchody święta religijnego znane jako Immaculada Concepción, czyli Niepokalane Poczęcie. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym i stanowi czas refleksji, modlitwy oraz radosnego świętowania dla wielu Hiszpanów.


To wyjątkowe święto zostało ustanowione w wyniku cudu w Empel. W 1585 roku, w trakcie trwającej wojny Osiemdziesięcioletniej, hiszpańska piechota Tercio Viejo de Zamora odniósła zwycięstwo, stając w obliczu setki statków armii Niderlandów. To zwycięstwo zostało uznane za cudowne, co skłoniło do ogłoszenia Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia patronką obecnych hiszpańskich Tercios.


Dzisiejsze obchody święta Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia przypominają o tych historycznych wydarzeniach, jednocześnie budząc uczucie dumy i szacunku wobec dziedzictwa wojskowego Hiszpanii. To również czas, aby zjednoczyć społeczność i wspólnie świętować patronkę Tercios, Matkę Boską Niepokalanego Poczęcia.


Oba grudniowe święta obchodzone są uroczyście. Wtedy rownież wielu Hiszpanów korzysta z długiego weekendu, aby odwiedzić rodzinę, spędzić czas z przyjaciółmi lub udać się na krótkie wakacje.


W trakcie Puente de Diciembre miasta i miejscowości w Hiszpanii ożywiają się różnorodnymi wydarzeniami i atrakcjami. Sklepy i ulice są ozdabiane świątecznymi dekoracjami, a kawiarnie i restauracje serwują tradycyjne potrawy sezonowe. Popularne są też tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe, gdzie można zakupić ręcznie wykonane prezenty i ozdoby.


Wiele rodzin decyduje się na podróże w trakcie Puente de Diciembre, wykorzystując czas wolny na krótkie wakacje. Popularne destynacje obejmują urokliwe miasteczka, górskie kurorty lub miejsca nadmorskie. W górach można odczuć już zimową atmosferę, a niektórzy decydują się na zimowe sporty takie jak narciarstwo czy snowboard a nawet spacery.


Dla wielu Hiszpanów Puente de Diciembre to także okazja do uczestnictwa w tradycyjnych i religijnych wydarzeniach. W niektórych miejscowościach odbywają się procesje, koncerty bożonarodzeniowe, a kościoły organizują specjalne msze świąteczne. Również festiwale świateł, znane jako "iluminaciones," dodają magii tym świątecznym dniom, rozświetlając ulice i place kolorowymi dekoracjami.


Puente de Diciembre to więc nie tylko przerwa w pracy i szkole, ale także czas, gdy Hiszpanie celebrują zbliżające się święta w atmosferze radości, jednocząc się z najbliższymi i ciesząc się urokami tradycji świątecznych. Ten długi weekend stanowi również idealny moment na odpoczynek i nabranie sił przed intensywnym okresem Bożego Narodzenia, który w Hiszpanii trwa aż do Dnia Trzech Króli w styczniu.


***

Zwiedzaj Granadę z przewodnikiem w okresie świątecznym. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

166 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page