top of page
 • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Orszak Trzech Króli w Granadzie


Orszak Trzech Króli, El Pais


W Hiszpanii Dzień Trzech Króli, zwany także jako Día de Reyes Magos, jest obchodzony 6 stycznia i uważany za jeden z najważniejszych świąt. To dzień, w którym dzieci otrzymują prezenty od Trzech Króli: Melchiora, Baltazara i Kacpra.


Obchody zaczynają się wieczorem 5 stycznia, kiedy to odbywają się tradycyjne parady, nazywane Cabalgata de Reyes.W trakcie parady Królowie Mędrcy są uroczyście witani przez tłumy na ulicach. Wspaniałe konstrukcje, reprezentujące Trzech Króli, przemieszczają się przez miasta, a uczestnicy parad rozdają słodycze tłumom zgromadzonym wzdłuż trasy. Atmosfera jest pełna radości i oczekiwania, zwłaszcza dla najmłodszych.


Podczas parady Cabalgata de Reyes w Hiszpanii, oprócz reprezentacji Trzech Króli, uczestnicy noszą kolorowe kostiumy, a cała atmosfera jest przepełniona muzyką, tańcem i śpiewem. Ludzie tłumnie przychodzą, aby obejrzeć widowisko i z uczuciem ekscytacji witają przemierzających ulice Króli Mędrców. W niektórych miastach parady te są tak imponujące, że przyciągają nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także turystów z całego świata.


Ostatnie prace przygotowawcze do parady w stolicy nazaréjskiej są już na finiszu, lecz wszystkie oczy skierowane są w stronę nieba. Prognozy meteorologiczne przewidują opady deszczu w piątek po południu, z możliwością burz. Deszcz jest bardzo potrzebny w regionie, jednak wydaje się, że nadejdzie w najmniej odpowiednim momencie, zagrażając planom uroczystości.


W związku z prognozami pogodowymi, Sala Plenarna Urzędu Miasta została przygotowana na wypadek silnych opadów deszczu, które mogą zakłócić normalny przebieg karnawałowej parady.

Urząd Miasta potwierdził możliwość zorganizowania ceremonii w gmachu ratusza przy Placu Carmen w godzinach od 17:30 do 21:00. Niemniej jednak dodano, że "oczywiście, liczymy na to, że Królewski orszak i Jego Królewskie Wysokości z Orientu zdołają odbyć swój przemarsz przez główne ulice miasta bez żadnych zakłóceń".


Trasa i plan przejazdu Orszaku Trzech Króli


Orszak Trzech Królów w roku 2024 powraca do tradycyjnej trasy, po zmianach zastosowanych w związku z pandemią. Na nowo przemierzone zostaną najbardziej symboliczne ulice Centrum: • Calle Gran Capitán (17:30)

 • Calle San Juan de Dios

 • Glorieta del Triunfo

 • Gran Vía de Colón

 • Reyes Católicos

 • Acera del Darro

 • Paseo del Violón

 • Glorieta Rotary

 • Calle Profesor Tierno Galván

 • Camino de La Zubia

 • Plaza Fontiveros

 • Calle Andrés Segovia

 • Calle Poeta Manuel de Góngora

 • Acera del Darro, sentido inverso

 • Reyes Católicos, sentido inverso

 • Plaza del Carmen (20:30)
W tegorocznym karnawałowym orszaku znajdzie się 26 kolorowych wozów, towarzyszących im 800 osobom, w tym 200 wolontariuszy, którzy podzielą się aż 16 000 kilogramami cukierków, niosąc tym samym magię tej najbardziej czarodziejowskiej nocy w roku do domów mieszkańców Granady.


Nadchodzące innowacje obejmują również wykorzystanie samochodów elektrycznych w orszaku oraz zastosowanie baterii do zasilania świateł i dźwięków w wozach, zamiast tradycyjnych generatorów, co ma na celu ograniczenie zarówno zanieczyszczenia atmosferycznego, jak i hałasu.


Ponadto aż cztery dzielnice – Albaicín, La Cruz, San Francisco Javier i Cerrillo de Maracena – przygotowują się do zorganizowania własnych barwnych parad. Mają one na celu umożliwienie najmłodszym mieszkańcom oraz tym, którzy nie mogą się przemieścić do Centrum, wzięcia udziału w uroczystym przemarszu Melchiora, Gaspara i Baltazara.


Działania te pozwalają na zintegrowanie społeczności lokalnych i cieszenie się magią Świąt Trzech Króli bez konieczności podróżowania na główną paradę w centrum miasta. Inicjatywy podejmowane przez stowarzyszenia są ukierunkowane na stworzenie atmosfery pełnej radości i wspólnoty, umożliwiając mieszkańcom różnych dzielnic uczestnictwo w magicznym dniu, podczas którego Trzej Królowie dzielą się swoją obecnością i darami. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko wzmacnia więzi społeczności, ale także sprawia, że świętowanie staje się dostępne dla każdego zakątka miasta.


Dzień Trzech Króli to również czas, gdy społeczności lokalne organizują różnorodne wydarzenia kulturalne i religijne. W kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa, a ludzie modlą się razem, aby uczcić narodzenie Jezusa i dar Trzech Króli. To święto doskonale ilustruje bogactwo różnorodnych aspektów kultury hiszpańskiej oraz silne więzi społeczności, które są kultywowane i celebrowane w trakcie tych wyjątkowych obchodów.


To święto odzwierciedla bogatą kulturę i tradycje Hiszpanii, łącząc w sobie zarówno aspekty religijne, jak i społeczne. Dzień Trzech Króli to czas radości, wspólnoty i podziękowania za prezenty, które symbolizują dar Trzech Króli dla Dzieciątka Jezus.


***

Dowiedz się więcej o hiszpańskich tradycjach. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

74 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page