top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Symphony - czyli jak magia muzyki zawitała do Granady

Zaktualizowano: 28 lut 2021


Dyrygent Gustavo Dudamel promujący projekt Symphony • Oficjalny Przewodnik po Alhambrze i Granadzie Gosia Granada Guide

Dyrygent Gustavo Dudamel promujący projekt Symphony

źródło Fundación la CaixaKońcem stycznia zawitała do Granady wyjątkowa inicjatywa. Na jednym z najpopularniejszych deptaków miasta Paseo del Salón umieszczono specjalnie przygotowane przy użyciu najnowszej technologii instalacje, gdzie widz ma możliwość przeżyć 40 minutowy spektakl muzyki klasycznej przy użyciu sprzętu do wytwarzania wirtualnej rzeczywistości. Projekt Symphony, bo tak brzmi jego nazwa, należy uznać za spektakl ponieważ podczas jego trwania ma się możliwość odczuwania muzyki wszelkimi zmysłami.


Całość podzielona jest na dwie części, W pierwszej z nich można obejrzeć około 15 minutowy wysokiej jakości film na ogromnym 2-metrowym ekranie, który uświadamia nas w jak dużym stopniu muzyka obecna jest w naszym codziennym życiu. Jest to wyjątkowe doświadczenie, gdzie przez chwilę my sami możemy zrozumieć jak muzycy odbierają otaczającą ich rzeczywistość i na przykład przez pryzmat ulicznych dźwięków słyszą rytmiczny jazzowy utwór. Takie doświadczenie może wręcz zmienić naszą formę postrzegania rzeczywistości na tyle, że uliczny hałas zmieni się w przyjemną melodię.Spot promocyjny projektu Symphony

źródło Fundación la Caixa


Druga część Symphony to już jak przejście w trzeci wymiar. Przy użyciu okularów VR oraz słuchawek przenosimy się do wirtualnej rzeczywistości, którą twórcy tego projektu określili jako podróż do serca muzyki. Podczas tej projekcji można poczuć melodię niemalże wszelkimi zmysłami. Najpierw przenosimy się na scenę Teatru Operowego w Barcelonie (Gran Teatr del Liceu), gdzie wita nas dyrygent oraz dyrektor Orkiestry Filharmonii w Los Angeles Gustavo Dudamel. Na początku wydaje się nam, że jesteśmy sam na sam z dyrygentem, lecz nagle zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę siedzimy wśród muzyków orkiestry i jesteśmy jakby jej częścią. Spoglądając w prawo widzimy skrzypków a z lewej wiolonczelistów jak na wyciągnięcie ręki. Ma się wręcz wrażenie, że możemy zostać szturchnięci przy zamaszystych ruchach artystów. Co jakiś czas przenosimy się w rożne miejsca, aby móc zobaczyć z bliska również i inne instrumenty, Wszystko to obywa się przy dźwiękach utworów Beethovena. Mahlera czy Bersteina.Teatr Operowy Liceu w Barcelonie • Oficjalny Przewodnik po Alhambrze i Granadzie Gosia Granada Guide

Teatr Operowy Liceu w Barcelonie


Na tym jednak nie koniec, z teatru przenosimy się nagle do pracowni lutiera, gdzie z bliska widzimy z jak ogromną pasją tworzy on nowe skrzypce. Następnie przy użyciu zaawansowanej grafiki komputerowej zostajemy przeniesieni do wnętrza różnych instrumentów, aby obejrzeć ich działanie od środka podczas, gdy muzyk wydobywa z nich przeróżne dźwięki. Wszystkiemu towarzyszy również nuta wyobraźni i abstrakcji wyrażana przy użyciu bogactwa form i barw stworzonych przy zastosowaniu wysoko zaawansowanej grafiki komputerowej. Po zakończeniu projekcji ma się zdecydowanie ochotę na więcej i ja osobiście napewno zdecyduję się, aby ponownie wziąć udział w tym wydarzeniu. Osobiście widziałam jak co bardziej wrażliwi opuszczali salę projekcyjną ze łzami w oczach wywołanymi wzruszeniem.


Można wziąć udział w tym wydarzeniu do 25 lutego, po tym terminie będzie ono również dostępne w innych miastach Hiszpanii. Jest ono bezpłatne, za jego organizację odpowiedzialna jest fundacja hiszpańskiego banku La Caixa, która zajmuje się tego typu przedsięwzięciami kulturalnymi i już wcześniej przygotowywała wstawy o różnej tematyce. Wszystko odbywa się przy zachowaniu wszelkich zasad higieny, a wręcz ze szczególną ostrożnością oczywiście ze względu na panującą pandemię.


Więcej informacji można znaleźć tutaj. W programie Spotify można posłuchać utworów użytych w projekcie Symphony, wystarczy kliknąć tutaj.


***

Chcesz się dowiedzieć więcej o historii i ciekawostkach z Granady? Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoje zwiedzanie Alhambry i Granady zostanie wzbogacone o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Alhambrę z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***


Comments


bottom of page