top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Kim są współcześni strażnicy Alhambry?

Zaktualizowano: 28 lut 2021


Pokazy sokolnicze w Alhambrze. Granada, kwiecień 2016 • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie

Pokazy sokolnicze w Alhambrze. Granada, kwiecień 2016.

źródło Waste Magazin


Od niedawna, kompleksu Alhambry strzegą nowi, dość osobliwi strażnicy. Są to Romulo i Remo, dwa myszołowce (Parabuteo unicinctus), które wraz z jastrzębiem (Accipiter gentilis) i dwoma sokołami (Falco peregrinus) strzegą przestrzeni powietrznej nad kompleksem zabytkowym Alhambry oraz ogrodami Generalife. Ma to na celu odstraszyć gołębie, które upodobały sobie zabytek jako miejsce zamieszkania. Chodzi tu o gołębie grzywacze (Columba palumbus) oraz gołębie skalne (Columba livia), które niestety przyczyniają się do zniszczeń średniowiecznych ogrodów Generalife, jak i materiałów budowlanych oraz dekoracyjnych, użytych w zabudowie Alhambry.Romulo i Remo, nowi strażnicy Alhambry • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie

Romulo i Remo, nowi strażnicy Alhambry.


Regionalne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa we współpracy z Zarządem Alhambry i Generalife rozpoczęło eksperymentalny projekt kontroli gołębi za pomocą ptaków drapieżnych. W żadnym wypadku nie urządza się polowań na gołębie, a jedynie wykonywane są tak zwane przeloty kontrolne drapieżników nad obszarem Alhambry w celu odstraszenia intruzów. Praktyki te nawiązują do prastarej gałęzi łowiectwa jaką jest sokolnictwo, wpisanej obecnie na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od roku 2010.


W samej Alhambrze sokolnictwo było jednym z ulubionych sposobów na spędzanie czasu wolnego przez sułtanów oraz arystokrację. Jednocześnie było to ważne narzędzie wspomagające łowiectwo, w tym celu w Alhambrze mieściła się sokolarnia, gdzie przetrzymywano elitarne i specjalnie wyselekcjonowane ptaki oraz ich pisklęta w celu ich trenowania. Historia niejako zakręciła koło, ponieważ obecnie, kilka stuleci później, ptaki drapieżne ponownie przelatują nad ogrodami i lasami Alhambry w celu ochrony naturalnego i artystycznego dziedzictwa kulturowego zabytku.


Ptaki wykonują swobodne loty, aby zastraszyć gołębie, sprawić, aby poczuły się niepewnie i zaczęły szukać innego obszaru osadniczego” - wyjaśnia Paulino Vázquez, sokolnik i kierownik projektu, który przyznaje również, że gołębie uznały Alhambrę za wygodne siedlisko ze względu na łatwy dostęp do wody oraz jedzenia w sadach, a także liczne drzewa zapewniające schronienie.


Sokolnik Alhambry • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie

Sokolnik Alhambry.


„Naszym zadaniem jest zastraszenie gołębi obecnością ptaków drapieżnych, które identyfikowane są jako naturalne drapieżniki, skłaniając w ten sposób gołębie do przemieszczenia swoich siedlisk” - podkreśla Vázquez. Zatem pierwsza faza działań tego projektu będzie koncentrować się na usunięciu ze średniowiecznych sadów grup gołębi , które wykształciły nawyki żywieniowe w oparciu o zasoby tego obszaru. Ograniczy to tym samym szkody, jakie powodują te osobniki w tradycyjnych uprawach oraz przyczyni się do poprawienia ochrony historycznego dziedzictwa rolniczego w ogrodach i sadach Generalife, będących integralną częścią Alhambry.


Program przewiduje również odstraszenie gołębi, które zadomowiły się w okalającym Alhambrę lesie Gomérez. W tym celu zostaną przeprowadzone kontrolowane loty ptaków drapieżnych w strategicznych momentach, głównie o zachodzie słońca. Zabieg ten ograniczy osiedlanie się gołębi, a tym samym problemy, jakie generują one w środowisku przyrodniczym i kulturowym. Poprawiona zostanie zarazem jakość zwiedzania zabytku Alhambry oraz ogrodów Generalife.


***

Chcesz się dowiedzieć więcej o historii Alhambry? Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoje zwiedzanie Alhambry i Granady zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Alhambrę z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page