top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Zwiedzaj Alhambrę gratis w dniu Światowego Dziedzictwa


Zwiedzanie Alhambry z polskim przewodnikiem po Granadzie

Widok z Alhambry na Albaicin


16 listopada 1972 roku w Paryżu podpisano Konwencję o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Oznaczenie zabytków jako Światowego Dziedzictwa to uznanie, które UNESCO przyznaje miejscom posiadającym wyjątkową wartość uniwersalną, a ich korzystanie, ochrona i promocja staje się zadaniem dla wszystkich narodów. Dzień Światowego Dziedzictwa przypada co roku 16 listopada. Ustanowiony przez UNESCO ma na celu podkreślenie znaczenia ochrony wyjątkowych miejsc kulturowych i przyrodniczych na całym świecie.


W trakcie uroczystych obchodów promuje się świadomość ważności zachowania tych miejsc dla przyszłych pokoleń. UNESCO zachęca do aktywnego zaangażowania społeczności w ochronę dziedzictwa poprzez edukacyjne wydarzenia, kulturalne aktywności i wizyty w symbolicznych miejscach. Ta celebracja jest kluczowa dla promowania zrozumienia i szacunku wobec różnorodności kulturowej i przyrodniczej naszej planety.


UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Edukacji, Nauki i Kultury, to międzynarodowa agencja ONZ powołana w 1945 roku. Jej celem jest wspieranie współpracy między państwami członkowskimi w dziedzinie edukacji, nauki, kultury i komunikacji. UNESCO działa na rzecz ochrony dziedzictwa światowego, promocji wolności prasy, równości płci, edukacji dla wszystkich, a także walki z ubóstwem i promocji dialogu międzykulturowego.


W dniu obchodów Światowego Dziedzictwa w Granadzie, urok tego hiszpańskiego miasta ożywa w szczególny sposób, gdy mieszkańcy i turyści zanurzają się w bogactwie kulturowym i historycznym.


Zwiedzanie zabytków, takich jak Alhambra, staje się niepowtarzalną okazją dla zwiedzających, aby przekroczyć próg czasu i przestrzeni, by zanurzyć się w historii, która sprawiła, że Granada jest nie tylko miejscem, ale prawdziwie duchowym dziedzictwem. W tym dniu, majestatyczne łuki, delikatne kafelki i misternie zdobione dziedzińce Alhambry stają się areną dla podziwiania, kontemplacji i uczucia łączności z przeszłością. Alhambra i Generalife dołączyły do listy chronionych miejsc 2 listopada 1984 roku.


Patronat Alhambry i Generalife, podlegający Radzie ds. Turystyki, Kultury i Sportu, świętuje Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Światowego dniem otwartych drzwi 16 listopada oraz szerokim programem działań kulturalnych dla wszystkich grup wiekowych od 11 do 19 listopada.


Zachęca się zarówno mieszkańców Granady, jak i odwiedzających do korzystania z tego świątecznego dnia i z udziału w zorganizowanych wokół Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Światowego wydarzeniach. Osoby zainteresowane zwiedzeniem Alhambry i Generalife mogą rezerwować wejściówki od 13 listopada na oficjalnej stronie sprzedaży biletów:Zwiedzanie zabytków Dobla de Oro (Bañuelo, Maristán, Casa morisca Horno de Oro i Palacio de Dar al-Horra) również będzie bezpłatne.


Będą również miały miejsce warsztaty edukacyjne, takie jak konferencje i warsztaty, jako forum wymiany wiedzy i refleksji na temat znaczenia dziedzictwa kulturowego. Muzea otworzą swe sale, by dzielić się historią i tajemnicami dzieł sztuki, stając się miejscem, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a tradycja z nowoczesnością.


Wszelkie wydarzenia kulturalne, od koncertów po spektakle teatralne, wzbogacają atmosferę świętowania. Dźwięki flamenco niosą się ulicami, a miejsca historyczne stają się scenami dla artystycznych wyrazów, celebrujących dziedzictwo muzyczne i teatralne Andaluzji.

Działania, w których społeczność lokalna bierze aktywny udział, ukazują zaangażowanie w ochronę dziedzictwa. Od prac konserwatorskich po akcje społeczne, mieszkańcy w praktyce uczestniczą w zachowaniu dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, kształtując jednocześnie więzi społeczne.


Promocja turystyki kulturalnej staje się kluczowym elementem obchodów, gdy mieszkańcy i przedsiębiorcy łączą siły, aby podkreślić unikalność Granady jako destynacji kulturowej. Specjalne trasy, wydarzenia kulturalne i inicjatywy wspierające lokalnych artystów przyczyniają się do wzmocnienia pozycji Granady jako miejsca, które kusi turystów nie tylko pięknem krajobrazu, ale i głęboką historią, którą można poczuć w każdym zabytku, uliczce czy placu.


Obchody Dnia Światowego Dziedzictwa w Granadzie są zatem nie tylko czasem uczczenia przeszłości, ale również manifestacją troski o przyszłość. To wspólne święto, które integruje lokalną społeczność, włączając w nią odwiedzających, by wspólnie cieszyć się dziedzictwem, które sprawia, że Granada jest niezapomnianym miejscem na mapie kulturowego bogactwa.

101 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page