top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Świąteczne światełka w Granadzie


Świąteczne światełka w Granadzie


W uroczystym akcie, który stanowi swoiste otwarcie okresu świątecznego w Granadzie, światełka bożonarodzeniowe zostaną oficjalnie zapalone 1 grudnia o godzinie 18:30 na ulicach miasta. To niezwykłe wydarzenie, organizowane przez Urząd Miasta, przyciąga mieszkańców i turystów, którzy tłumnie zjawiają się, aby uczestniczyć w tym magicznym momencie.


W tym roku planuje się wykorzystanie aż 2 251 312 punktów świetlnych, z czego 1 313 150 zostanie przeznaczone dla centralnej części miasta, a pozostałe 938 162 rozmieszczone będą w różnych dzielnicach. Ta imponująca liczba punktów świetlnych stworzy niepowtarzalny pejzaż, który rozświetli noce, nadając miastu wyjątkowy, świąteczny blask.


Cała instalacja będzie korzystać z nowoczesnej technologii LED w 100%, co nie tylko sprawi, że światła będą bardziej energooszczędne, ale także dodatkowo podkreśli piękno detali i kolorów. Planowany koszt tego przedsięwzięcia to 344 000 euro, co świadczy o zaangażowaniu miasta w tworzenie magicznej atmosfery świątecznej.


Czas świecenia świateł został starannie rozplanowany. W dni powszednie będą one płonąć od 18:30 do północy w dzielnicach i do 01:00 w centralnej części miasta. Jednak w weekendy (piątek, sobota i niedziela) oraz w dni poprzedzające święta, będą świeciły do 01:00 w dzielnicach i do 03:00 w centralnej części miasta. Wyjątkiem będą również Wigilia i Sylwester, kiedy to światełka pozostaną zapalone do 03:00 w dzielnicach i do 05:00 w centrum.


Granada przygotowuje również bogaty program świąteczny obejmujący aż 80 różnorodnych wydarzeń. Wśród nich znajdują się warsztaty, spektakle teatralne, jarmarki świąteczne, koncerty, kolędy, zambombas (tradycyjne andaluzyjskie koncerty bożonarodzeniowe), a także widowiska świetlne i dźwiękowe na Plaza del Carmen.


Po oficjalnym zapaleniu świątecznych światełek, miasto rozbrzmieje muzyką dzięki pięciu chórkom dziecięcym na ulicach Zacatín, Plaza Bib-Rambla, Fuente de las Batallas, Placeta de Santo Cristo i Puerta Real.


Warto podkreślić, że to właśnie data pierwszego weekendu grudnia została przyjęta przez władze miasta jako symboliczny początek okresu Bożonarodzeniowego w Granadzie. Pomimo zmian w poprzednich latach, ta tradycja stanowi ważny element kalendarza świątecznego miasta, łącząc mieszkańców w radosnej atmosferze i wprowadzając ich w magiczny nastrój świąt. Rok 2023 nie będzie wyjątkiem, gdy Granada rozświetli się, by witając święta, zanurzyć się w atmosferze magii, świateł i wspólnoty. Zapalenie bożonarodzeniowych światełek w Granadzie jest nie tylko tradycyjnym wydarzeniem, ale także magicznym momentem, który wprowadza mieszkańców i turystów w atmosferę świąt. Ta niepowtarzalna uroczystość odzwierciedla ducha Bożego Narodzenia i przynosi ze sobą niezapomniane wrażenia.


Różne miejsca zarówno w centrum, jak i na terenie całego miasta, zostaną udekorowane specjalnie z myślą o tej okazji, rozświetlając nocne niebo i zachęcając tych, którzy zazwyczaj unikają wieczornych spacerów, do wyjścia i podziwiania świetlnego widowiska. Niektóre z dekoracji pozwolą na przechadzkę w ich wnętrzu, co stworzy okazję na doskonałe zdjęcia świąteczne.


Plaza del Carmen ponownie stanie się najbardziej oświetlonym miejscem w całym mieście. Codziennie odbędą się trzy sesje spektaklu świetlnego i dźwiękowego, które przewidziane są na 19:30, 20:30 i 21:30. Wybrane utwory do odtworzenia to "En Navidad" Rosany, "Qué está pasando" grupy Siempre Así i "Adorarle" Cafe Quijano.


Fasada ratusza zostanie ozdobiona kurtynami z diodami LED o długości 1,5 metra na gzymsach, balkonach i oknach, a 15 magnolii zostanie obłożonych girlandami z diodami LED. Plac zostanie przykryty parasolem z girlandami LED w formie sznura o łącznej liczbie 85 290 światełek, z których zawisną 30 okrągłych i wydłużonych elementów ozdobionych złotymi gwiazdami, osiągającymi wysokość 1,5 metra.


Obszar przy Fuente de las Batallasc będzie idealnym miejscem do zrobienia najlepszych zdjęć, ponieważ zostaną tutaj ustawione dwie duże figury 3D. Pierwsza z nich będzie miała siedzenie w kształcie gwiazdy o wysokości 3,70 metra, a druga to duża sfera bożonarodzeniowa z gwiazdą o wysokości 4,50 metra. Łącznie w tej strefie będzie 24 366 diod LED.


Carrera de la Virgen zostanie ozdobiona 14 łukami w kształcie koła z motywem skrzydeł motyla w chłodnym białym i czerwonym kolorze o wysokości 2,95 metra, składającymi się z 65 940 diod LED. Dodatkowo zostaną zainstalowane dwie figury 3D jedna w kształcie portyku z prezentem i kokardą o wysokości 5 metrów, a druga w kształcie portyku z prezentami o wysokości 3,50 metra. To kolejny doskonały punkt do robienia świątecznych zdjęć. Ten obszar będzie współdzielony z dekoracją i jarmarkiem bożonarodzeniowym, który już został zainstalowany i otwarty przez znaną sieć sklepów El Corte Inglés.


Puerta Real ponownie zostanie ozdobiona motywem w formie koła, wspartego na 12 słupach w formie latarni, złożonym z kurtyn z diodami LED o długości 1,15 metra, ozdobionych liśćmi i dużymi kokardami, składającymi się z 54 120 diod LED, a także z zestawem pięciu figurek na podłodze w stylu żłóbka.


Na ulicy Reyes Católicos zostanie zainstalowanych 16 łuków z gwiazdami o wysokości 2,80 metra i szerokości 7,25 metra, oświetlonych 112 832 diodami LED. Natomiast na Recogidas pojawi się 18 łuków o wysokości dwóch metrów i szerokości 7,50 metra w kolorach chłodnym i ciepłym białym, składających się z 91 440 diod LED.


Ulica Ángel Ganivet będzie miała 10 łuków z diodami LED w kolorach chłodnym białym i czerwonym z motywami w stylu gwiazd i księżyca z aniołem, składających się z 51 760 diod LED. Z kolei ulice Mesones, Zacatín, Príncipe, Salamanca, Arco de las Cucharas i Arco de las Orejas zostaną ozdobione 30 łukami z diodami LED w kształcie anioła z trąbką o wysokości 2,30 metra i trzech metrów szerokości. Ulice Alhóndiga i Puentezuelas będą miały zainstalowane 22 łuki z diodami LED w kolorach chłodnym, ciepłym, czerwonym, niebieskim i żółtym z motywami Trzech Króli o wysokości 2,10 metra.


Na Plaza Bib-Rambla, która w tym roku nie będzie miała lodowiska, jak to miało miejsce w poprzednich latach, zostanie zainstalowanych 30 figur z motywami świątecznymi rozmieszczonych wzdłuż placu. Trzy dominujące modele będą imitować zabawki, takie jak pluszowy miś, rakieta i lalka. Będą miały dwa metry wysokości i będą wykonane z diod LED w różnych kolorach. Dodatkowo zostanie zainstalowane choinkowe drzewo 3D o wysokości 20 metrów.


Gran Vía będzie miała zainstalowane 28 łuków w kolorze białym i chłodnym, ozdobionych złotymi liśćmi, składających się z 100 968 diod LED. Na Avenida de La Constitución zostanie zainstalowana czerwona spiralna choinka o wysokości ośmiu metrów. Ponadto 15 drzew zostanie obłożonych guirlandami składającymi się z 40 500 diod LED. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc, do którego zazwyczaj udaje się mniej ludzi, ze względu na nieco większą odległość od centrum.


Na zakończenie najbardziej wyjątkowej dekoracji, plac Caleta będzie ozdobiony figurami Trzech Króli o szerokości 1,40 metra i wysokości 2,50 metra, a na Plaza de la Trinidad fontanna zostanie udekorowana figurą 3D w kształcie jelenia.


Pozostałe dzielnice Granady zostaną ozdobione za pomocą instalacji 329 elementów świątecznych o różnych kształtach i modelach, w tym 295 łuków, 29 motywów na latarniach oraz pięciu drzew pokrytych diodami LED.


Granada w okresie świątecznym staje się nie tylko widowiskiem świateł, ale także miejscem, gdzie lokalna społeczność i turyści dzielą radość z okazji Bożego Narodzenia. To nie tylko estetyczna uczta dla oczu, ale także duchowe przeżycie, które jednoczy ludzi w atmosferze radosnego oczekiwania na święta.
62 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page