top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

28 luty - Dzień Andaluzji

Każdego roku 28-go lutego mieszkańcy Andaluzji dumnie obchodzą swoje święto regionalne i nawet w czasach pandemii organizowane są symboliczne uroczystości, jak na przykład uroczyste wręczenie medali i odznaczeń osobom, które swoimi osiągnięciami szczególnie przyczyniły się do promowania Andaluzji. Wśród nich znaleźli się sportowcy, artyści i wyjątkowo zasłużeni przedstawiciele służb zdrowia. Tego roku ze względu na to, że dzień 28 lutego wypada w niedziele święto zostało przeniesione na poniedziałek, przez co obchodzony jest tzw. długi weekend.


Flaga Andaluzji • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie w Andaluzji

Flaga Andaluzji


Mieszkańcy Granady obchodzili Dzień Andaluzji jedynie symbolicznie, tzn wychodząc na spacer w folklorystycznych dla tego regionu strojach. Kobiety zazwyczaj ubierają kolorowe suknie, często biało-zielone nawiązując w ten sposób do kolorów flagi Andaluzji. We włosy wpinają kwiaty, co sprawia, że całość ostatecznie przypomina strój do tańca flamenco. Panowie natomiast ubierają spodnie z wysokim stanem, do których przypinają szelki, dumnie eksponują lśniąco białe koszule, a całość stroju wieńczy twarzowy kapelusz.


Wiele osób paraduje w takich strojach ulicami miasta na andaluzyjskich wierzchowcach. Konie tej rasy są dumą hodowców, odznaczają się bowiem dostojnością i elegancją. Jest to rasa, która powstała jeszcze za czasów panowania muzułmanów na tych terenach. To właśnie w tamtych czasach sprowadzono konie krwi arabskiej na półwysep Iberyjski, a te z kolei skrzyżowały się z lokalnie występującym kucem Sorraia (niewielki konik przypominający tarpana i konia Przewalskiego). Konie andaluzyjskie są wyjątkowe i cechuje je charakterystyczny chód oraz gęsta, długa i powiewająca grzywa.Koń rasy andaluzyjskiej oraz para ubrana w strój folklorystyczny tego regionu.

źródło El eremita


Pomimo tej folklorystycznej oprawy dzisiejsze święto obchodzone jest ze względu na upamiętnienie dnia referendum podczas którego Andaluzyjczycy zdecydowali o swojej suwerenności. Głosowanie odbyło się 28 lutego 1980 roku i tylko jedna prowincja zagłosowała przeciw, a była to prowincja Almeria. Ze względu na przeważającą ilość głosów w 1981 opublikowano dokument określający Status Autonomicznego Regionu Andaluzji, na którego podstawie mianowano poszczególne urzędy oraz instytucje rządzące w Andaluzji, które obecnie podlegają głównemu zarządowi tzw. Junta de Andalucia.


Obecnie Andaluzja jest najbardziej zaludnionym regionem autonomicznym Hiszpanii i drugim po Kastylii i Leon w klasyfikacji co do największej powierzchni. Można znaleźć tutaj ogromne zróżnicowanie historyczne, kulturowe a nawet przyrodnicze. Wpływy kultury muzułmańskiej, która utrzymała się tu najdłużej bo przez ponad siedem wieków widoczne są po dziś dzień w kulturze tego regionu. Bogactwo oferty gastronomicznej, na które składają się dojrzewające w słońcu warzywa i owoce, różnorodne ryby i owoce morza przyrządzane w prosty ale bogaty w smaki sposób urzekają turystów i są powodem do dumy Andaluzyjczyków, dla których wyśmienity posiłek zjedzony w towarzystwie przyjaciół oraz rodziny jest otoczony kultem, który urósł wręcz do rangi tradycji.Flamingi Doñana • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie w Andaluzji

Flamingi w Parku Narodowym Doñana, Andaluzja


Pomimo, że Andaluzja jest jednym z najpóźniej powstałych regionów autonomicznych w Hiszpanii, to jednak ma sporo powodów do dumy. Jest to na przykład region, gdzie zarejestrowana jest największa ilość obszarów naturalnych objętych ochroną. Występuje tutaj bogate zróżnicowanie przyrodnicze, przede wszystkim pod względem klimatycznym. Na wybrzeżu można się cieszyć słońcem przez ponad 300 dni w roku, z kolei w górach Sierra Nevada można jeździć na nartach czasami nawet jeszcze w maju, natomiast w prowincji Grazalema położonej na zachodzie Andaluzji rejestruje się największą ilość opadów rocznych z całej Hiszpanii. Nie bez przyczyny Andaluzja stała się siedliskiem dla licznych i zróżnicowanych gatunków flory i fauny. Region ten jest dla przykładu domem dla wielu gatunków ptaków, znajduje się tutaj między innymi kilka siedlisk flamingów.


Długo można by rozprawiać o ciekawostkach na temat Andaluzji, są to jednak suche informacje, które najlepiej zweryfikować samemu. Zapraszam zatem aby odwiedzić ten wyjątkowy region i poznać jego czar i urok osobiście!


***

Chcesz się dowiedzieć więcej o tym jak zwiedzić Andaluzję? Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

Comments


bottom of page