top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

529 rocznica zdobycia Granady

Zaktualizowano: 28 lut 2021


Izabela Kastilijska i Ferdynand Aragoński w Alhambrze. Kadr z serialu o królowej Izabelii • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie • Gosia Granada Guide

Izabela Kastilijska i Ferdynand Aragoński w Alhambrze. Kadr z serialu o królowej Izabelii.

źródło El Mundo


Wydawałoby się, że święta Bożego Narodzenia dobiegły końca, Nic bardziej mylnego. W Hiszpanii trwają one aż do święta Trzech Króli, o którym więcej można przeczytać tutaj. W Granadzie jak co roku 2-go stycznia obchodzony jest dzień zdobycia miasta przez Królów Katolickich, Izabelii Kastylijskiej oraz Ferdynanda Aragońskiego. Dzień ten jest ważny dla historii Hiszpanii, a nawet świata. Otóż 2-go stycznia 1492 oficjalnie skończyło się panowanie władców muzułmańskich na Półwyspie Iberyjskim. Wydarzenie stało się ważne w skali światowej ponieważ w ten sposób zrekompensowano nieco utratę Bizancjum, ostoi chrześcijaństwa, na rzecz Imperium Otomańskiego.


Mapa polityczna Półwyspu Iberyjskiego z XV wieku z zaznaczonym na zielono Emiratem Granady • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie • Gosia Granada Guide

Mapa polityczna Półwyspu Iberyjskiego z XV wieku z zaznaczonym na zielono Emiratem Granady.


Kampania zdobywania Emiratu Granady trwała tak naprawdę 10 lat. Podczas tego czasu wojsko chrześcijańskie wykorzystało strategię osłabienia przeciwnika, która polegała na niszczeniu pól uprawnych, wyrębu lasów oraz zdobywaniu twierdz. Te działania prowadziły przede wszystkim do zniszczenia zasobów wroga (zwłaszcza tych ekonomicznych), osłabienia i nadwyrężenia morali żołnierzy oraz systemów obronnych, a przy tym do konfliktów wewnętrznych. Nie pozwoliło to jednak na uniknięcie konfrontacji z wrogiem. Stosowano przede wszystkim kilkumiesięczne oblężenia strategicznych miast znajdujących się wówczas na terenie Emiratu Granady. Głód i brak pomocy z zewnątrz stawały się sprzymierzeńcem atakujących skutecznie wykańczając wroga. Nie bez znaczenia pozostało też użycie artylerii przez wojska Królów Katolickich. Ten nowoczesny jak na ówczesne czasy rodzaj bronii okazał się nie do odparcia przez średniowieczne mury miast muzułmańskich. Istotna okazała się również przewaga wojsk chrześcijańskich, na które składało się około 60.000 żołnierzy (z czego około 10.000 jeźdźców). Z kolei wojsko muzułmańskiej Granady pomimo, że prawdopodobnie liczyło około 50.000 żołnierzy (z czego około 7.500 jeźdźców) to znajdowało się rozproszone po całym terytorium emiratu, przez co jego mobilizacja stała się dodatkowym utrudnieniem.

Szpada ostatniego sułtana Granady Boabdila, którą on sam złożył Królom Katolickim 2 stycznia 1492 podczas aktu poddania miasta Granady • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie • Gosia Granada Guide

Szpada ostatniego sułtana Granady Boabdila, którą on sam złożył Królom Katolickim 2 stycznia 1492 podczas aktu poddania miasta Granady.

źródło El Español


Ostatecznie w wyniku przytłaczających zwycięstw odnoszonych przez chrześcijan w 1491 roku terytorium dawnego emiratu skurczyło się wręcz do miasta Granady, a jego zdobycie okazało się już tylko formalnością. 25 listopada 1491 podpisano kapitulacje miasta, a symboliczne przekazanie kluczy do miasta przez Boabdila (ostatniego sułtana Granady) odbyło się właśnie 2-go stycznia 1492 roku.


Obraz hiszpańskiego malarza Francisco Pradilla y Ortiz z 1840 roku przedstawiający poddanie miasta Granady z dnia 2 stycznia 1492 roku • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie • Gosia Granada Guide

Obraz hiszpańskiego malarza Francisco Pradilla y Ortiz z 1840 roku przedstawiający poddanie miasta Granady z dnia 2 stycznia 1492 roku.

źródło wikipedia


Na upamiętnienie tego wydarzenia co roku w Granadzie organizowane są różne inicjatywy, które niestety w tym roku ze względu na panująca pandemię zostały znacznie okrojone. Władze miasta wykonały oficjalny przemarsz z budynku Urzędu Miasta przy placu Carmen do Kaplicy Królewskiej aby oddać hołd pochowanym tam Izabeli Kastylisjkiej oraz Ferdynanda Aragońskiego. W samej kaplicy uroczyście rozwinięto przed ołtarzem sztandar wojsk Królów Katolickich oraz przeniesiono koronę królowej i szablę ceremonialną króla do katedry na czas odprawianej tam mszy świętej. Natomiast w krypcie, gdzie spoczywają szczątki doczesne królów złożono kwiaty.


Uroczyste złożenie kwiatów w krypcie przy szczątkach doczesnych Królów Katolickich przez władze miasta dnia 2 stycznia 2021 roku • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie • Gosia Granada Guide

Uroczyste złożenie kwiatów w krypcie przy szczątkach doczesnych Królów Katolickich przez władze miasta dnia 2 stycznia 2021 roku.


Wszyscy czekamy z niecierpliwością aż pandemia ustąpi i gorąco wierzymy w to, że obchody zdobycia miasta Granady w przyszłym roku będą już celebrowane z całkowitą normalnością, a ja już teraz zapraszam na relację!

***


Chcesz się dowiedzieć więcej o tym jak muzułmańska Granada poddała się władzy Królów Katolickich i jakie rozterki trapiły ostatniego sułtana Boabdila? Serdecznie zapraszam Cię na zwiedzanie. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoje zwiedzanie Granady zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Alhambrę z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***
Comments


bottom of page