top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Czy w Hiszpanii pada śnieg?

Zaktualizowano: 28 lut 2021


Alhambra przykryta białym puchem. Granada, zima 2021. Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie

Alhambra przykryta białym puchem. Granada, zima 2021.

źródło Granada Hoy


Wiele z osób pewnie zastanawia się czy to możliwe, aby na południu Europy wystąpiły opady śniegu? Ostatni rok wywrócił nasze życie do góry nogami i miało miejsce wiele niespodziewanych sytuacji. Wszyscy mamy nadzieję, że rok 2021 przyniesie nam chwilę wytchnienia. chociaż w Hiszpanii zaczął się już od śnieżnej niespodzianki! Od kilku dni Półwysep Iberyjski został nawiedzony przez śnieżycę Filomena, uznawaną za największą od 50 lat.


W większości kraju ogłoszono czerwony (najwyższy) alert pogodowy. Obfite opady śniegu w zeszły weekend sparaliżowały 20 tysięcy kilometrów dróg, niektóre lotniska, a nawet spowodowały kilka ofiar śmiertelnych. Sytuacja wyglądała najtragiczniej w stolicy kraju Madrycie ale i również w regionie Katalonii, Aragonii, Walencji i Kastylii-La Manchy. Od dzisiaj sytuacja może się pogorszyć ze względu na niskie temperatury, które w niektórych rejonach mogą spaść poniżej minus 10 stopni Celsjusza.


Zabawy na śniegu. Granada, zima 2021. Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie

Zabawy na śniegu. Granada, zima 2021.

źródło Granada Hoy


Niska temperatura i opady śniegu wystąpiły również w Andaluzji, co jest już nieco rzadziej spotykane. Należy jednak mieć na uwadze, że Hiszpania jest krajem bardzo górzystym, przez co większość terenów położonych jest na dużej wysokości a co za tym idzie zwiększa się ryzyko wystąpienia anomalii pogodowych. Od czwartku cała Hiszpania przypatrywała się obfitym opadom śniegu z niedowierzaniem. Andaluzyjczycy natomiast spoglądali na całą sytuację wręcz z utęsknieniem, mając nadzieję, że śnieg dotrze również i na południe. Taka postawa może się nam widać dość dziwna ale trzeba pamiętać, że śnieg jest postrzegany tutaj jako wyjątkowa atrakcja. W niedzielę o świcie spełniły się marzenia wielu osób, bo śnieg oprószył nawet miasta położone nad morzem. Niestety jednak i w Andaluzji śnieg sparaliżował niektóre drogi, na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.


Zimowe sporty. Granada, zima 2021. Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie

Zimowe sporty. Granada, zima 2021.

źródło Ideal


W samej Granadzie śnieg stopniał bardzo szybko, chociaż przez kilka godzin mogliśmy się cieszyć pięknymi widokami na Alhambrę przykrytą białym puchem. Mnóstwo spacerowiczów wyległo na ulice miasta, żeby uwiecznić ten niecodzienny moment na fotografii. Najbardziej jednak ucieszyli się narciarze, ponieważ pobliskie góry Sierra Nevada po przejściu śnieżycy Filomeny oferują już do szusowania 47 kilometrów na 50 trasach.


Pomimo znacznych utrudnień z powodu załamania pogodowego, Hiszpanie nie są przerażeni i radośnie powtarzają ludowe powiedzenie "Año de nieves, año de bienes" co oznacza dosłownie Rok śniegu, rok przybytku. Mając tym samym nadzieję że rok 2021 przyniesie tak oczekiwany powrót do sytuacji sprzed pandemii. Oby tak się stało!


Więcej zdjęć z zasypanej Granady można obejrzeć tutaj.

***


Planujesz wybrać się do Andaluzji, aby zwiedzić Granadę i jej główny zabytek Alhambrę? Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoje zwiedzanie Granady zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Alhambrę z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***
Comments


bottom of page