top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Granada, najlepsze miasto w Hiszpanii do mieszkania i zwiedzania
Granada, hiszpańska perła na południu kraju, zaczarowuje swoich mieszkańców unikalnym połączeniem historii, kultury i wyjątkowej atmosfery. Mieszkanie w tym urokliwym mieście to niczym podróż w czasie, w której każdy dzień staje się niepowtarzalnym kawałkiem lokalnej historii.


Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Granadzie jest dzielnica Albaicín. To labirynt wąskich uliczek, białych domów i dziedzińców pełnych kwiatów, gdzie każdy krok przypomina o bogatej historii miasta. Z okien Albaicín rozpościerają się widoki na Alhambrę, majestatyczny kompleks pałacowy z czasów maurów. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale także sąsiedztwo dla tych, którzy wybierają Granadę na swoje miejsce zamieszkania. Cieszenie się tym arcydziełem architektonicznym na co dzień jest dla mieszkańców unikatową przyjemnością.


Ankieta przeprowadzona przez francuski dziennik "Le Figaro" wskazuje Granadę jako najlepsze miasto do życia w Hiszpanii. Badanie ocenia zalety i wady trzydziestu najbardziej zaludnionych miast w kraju, umieszczając Granadę na pierwszym miejscu przed Saragossą i Kartageną, kolejno.


Cena za metr kwadratowy nieruchomości jest znacznie niższa niż w innych miejscowościach o podobnej populacji, takich jak San Sebastián, jednak zarazem dochód per capita nie jest zbyt wysoki.


Wybór najlepszego miasta do zamieszkania w Hiszpanii jest trudny, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ten, kto czuje się dobrze w miejscowości, która liczy 300 mieszkańców, stwierdzi, że jego miejsce jest najlepsze; ten, kto nie może przetrwać bez szerokiej oferty restauracji, wybierze któreś z dużych miast. Bazując na tych założeniach i uwzględniając dwadzieścia kryteriów, dziennik francuski Le Figaro wskazuje, że spośród trzydziestu najbardziej zaludnionych miast, Granada, Saragossa i Kartagena, kolejno, są najbardziej polecane.


Bezpieczeństwo, oferta kulturalna czy rynek nieruchomości to niektóre z dwudziestu kryteriów użytych w pytaniu postawionym przez gazetę. Dodatkowo dokonano dwóch klasyfikacji w zależności od tego, kto był ankietowanym: pierwsza, aby ustalić trzy najlepsze miasta dla studentów i pracowników, a druga dla tych, którzy są już na emeryturze.

W pierwszej grupie wybrano Granadę, Barcelonę i San Sebastián. Warto nadmienić, że studenci i pracownicy umieścili Jerez, Madryt i Elche na ostatnich miejscach tej listy trzydziestu miast.


Ankietowani z drugiej grupy również wybrali Granadę jako idealne miasto do zamieszkania, tuż za Saragossą i Kartageną. Na końcu klasyfikacji znalazły się Jerez, Vitoria i Madryt, co jest dużą niespodzianką. O wiele gorzej klasyfikuje się Barcelona, mimo że miasta mają podobne zalety i zmagają się z tymi samymi problemami.


Największą zaletą Granady - o populacji 232 000 mieszkańców - jest koszt życia określany jako „nie drogi”. Chodzi tutaj nie tylko o koszty utrzymania. Stereotypowo postrzega się, że wydatki na wyżywienie obniżają popularne i sycące tapas, czyli przekąski serwowane do zamówionego napoju w barach czy restauracjach. Ogromne znaczenie ma również koszt zakupu mieszkania. Cena za metr kwadratowy nieruchomości określana jest na 2000 euro, co jest znacznie niższą kwotą niż w San Sebastián, gdzie przekracza 5000 euro.


Kolejną zaletą mieszkania w Granadzie jest niepowtarzalna atmosfera lokalnej społeczności. W tym hiszpańskim mieście ludzie doceniają sztukę życia, a jednym z kluczowych elementów jest tradycja jedzenia tapas. W wielu barach tapas podawane są gratis do napojów, co sprawia, że wieczorne spotkania przy stole stają się nie tylko kulinarnym doznaniem, ale również okazją do spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną.


Wpływ kultury mauretańskiej widać nie tylko w architekturze, ale także w kuchni. Granada oferuje bogactwo smaków, a lokalne restauracje serwują dania, które są zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. To prawdziwa uczta dla zmysłów, gdzie aromaty przypraw mieszać się będą z dźwiękami flamenco i śmiechem przyjaciół.

Klimat również wpływa na wyjątkowość Granady. Choć letnie upały mogą być intensywne, zimy są łagodniejsze w porównaniu do innych krajów europejskich, co pozwala mieszkańcom cieszyć się śródziemnomorskim stylem życia przez większą część roku. Spacer po bulwarach z palmami czy relaks na jednym z licznych tarasów kawiarnianych stają się codziennymi przyjemnościami.

Dodatkowym atutem Granady jest jej rozwinięta oferta edukacyjna i kulturalna. Uniwersytet w Granadzie, założony w 1531 roku, jest jednym z najstarszych w Hiszpanii. To miejsce przyciąga studentów z różnych zakątków świata, wpływając na międzynarodowy charakter miasta. Co więcej, liczne teatry, galerie sztuki i festiwale sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.


Nie wszystko jednak w Granadzie jest korzystne. Badanie zwraca również uwagę na wysoką stopę bezrobocia i fakt, że dochód per capita wynosi około 14 000 euro rocznie. To kwota znacznie niższa niż w Barcelonie - prawie 17 000 euro - ale tam koszty na rynku nieruchomości lub życia są znacznie droższe.


Podsumowując, mieszkanie w Granadzie to nie tylko zamieszkanie w pięknym miejscu pełnym historii, ale także wczuwanie się w unikalny rytm życia, który łączy tradycję z nowoczesnością. To miasto oferuje mieszkańcom nie tylko dach nad głową, ale także niekończącą się podróż przez zabytki, smaki i emocje, które czynią Granadę jednym z najbardziej fascynujących miejsc do życia.

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page