top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Hiszpańska loteria świąteczna 2023


Losy loteria de Navidad.El Español


Lotería Nacional w Hiszpanii, znana również jako "Lotería Nacional para la Asistencia Pública", ma długą historię, której korzenie sięgają XVIII wieku. Jej powstanie miało na celu zebranie funduszy na cele charytatywne, co do dziś stanowi istotny aspekt tej loterii. Od momentu swojego utworzenia w 1763 roku, stała się ważnym elementem kultury i tradycji hiszpańskiej.


Bilety Lotería Nacional są dostępne w kioskach na terenie całego kraju, co sprawia, że ​​uczestnictwo w tej loterii jest dostępne dla szerokiej grupy ludzi. Choć bilety są stosunkowo droższe w porównaniu do innych loterii, to jednak większa cena jest rekompensowana przez zwiększone szanse na wygraną. To sprawia, że ​​Lotería Nacional jest atrakcyjna dla osób, które widzą w niej nie tylko szansę na zdobycie nagrody, ale również jako sposób na wsparcie różnych inicjatyw charytatywnych.


Historia Lotería Nacional w Hiszpanii sięga XVIII wieku, kiedy to król Karol III ustanowił ją jako środek do zbierania funduszy na cele publiczne, zwłaszcza dla instytucji charytatywnych. Loteria miała służyć wspieraniu różnych sektorów, takich jak oświata, służba zdrowia czy pomoc ubogim. Jej oficjalne założenie datuje się na 10 grudnia 1763 roku, co czyni ją jedną z najstarszych loterii na świecie.


Początkowo Lotería Nacional była zorganizowana w formie ręcznych losowań, a bilety były dostępne jedynie w wybranych miejscach. W miarę upływu czasu i rosnącej popularności, loteria ewoluowała, dostosowując się do zmieniających się potrzeb społeczeństwa i technologii. W 1811 roku wprowadzono pierwsze maszyny do losowania, co usprawniło proces i zwiększyło klarowność zasad.


W okresie wojny domowej w Hiszpanii (1936–1939) działalność Lotería Nacional została przerwana, ale po zakończeniu konfliktu została ponownie uruchomiona, stanowiąc pewnego rodzaju symbol odbudowy kraju. Losowanie "Lotería de Navidad" (Loterii Świątecznej) wprowadzono po raz pierwszy w 1812 roku, jednak stało się to regularnym i uroczystym wydarzeniem po wojnie, zyskując status jednego z najważniejszych punktów kalendarza społecznego.


Dziś Lotería Nacional jest integralną częścią kultury hiszpańskiej, a jej długa historia wpisuje się w bogactwo tradycji tego kraju. Losy dostępne są w wielu miejscach, a każde losowanie przyciąga uwagę społeczeństwa, łącząc ludzi w nadziei na wygraną i wspólnym uczestnictwie w narodowej tradycji.


Jednym z najbardziej prestiżowych i emocjonujących losowań Lotería Nacional jest "Lotería de Navidad" organizowana przed Bożym Narodzeniem. To wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa, a samo losowanie jest transmitowane na żywo w telewizji. Nagrody w tym szczególnym losowaniu są wyjątkowo wysokie, co przyciąga uwagę i uczestnictwo wielu osób, tworząc jednocześnie niepowtarzalną atmosferę świąteczną.


Lotería de Navidad w Hiszpanii to nie tylko loteria; to prawdziwa instytucja, która kształtuje przedświąteczny krajobraz i wprowadza wyjątkowy duch świąt Bożego Narodzenia. Jej korzenie sięgają czasów XIX wieku, ale to, co zaczęło się jako tradycyjna loteria, stało się symbolem wspólnoty, nadziei i radości w okresie świątecznym.


Unikalność Lotería de Navidad polega nie tylko na rozdawaniu ogromnych sum pieniędzy, ale także na sposobie, w jaki jest organizowana. Każdy bilet ma swój numer, a nie jak w innych loteriach, gdzie liczby są przypadkowe. To nadaje losowaniu specjalny charakter i sprawia, że dla wielu Hiszpanów numer, który posiadają, staje się nie tylko biletem do ewentualnej wygranej, ale również elementem ich tożsamości w kontekście tego tradycyjnego wydarzenia.


Ceremonia losowania jest równie ważna co samo losowanie. Dzieci z madryckiej szkoły San Ildefonso, ubrane w tradycyjne stroje, wyczytują wygrywające numery. Ich uroczyste ogłaszanie sprawia, że całe wydarzenie staje się bardziej ludzkie i bliskie sercu społeczeństwa. Te dzieci, będące częścią tradycji od wielu lat, dodają ceremonii radości.


Bardzo charakterystyczne jest także to, że ludzie decydują się kupować losy wspólnie. To oznacza, że nawet jeśli ktoś nie posiada pełnego losu, może wciąż uczestniczyć w radości zwycięstwa, gdy numer jest nagrodzony. Wspólne uczestnictwo w tej loterii staje się okazją do budowania więzi społecznych, zarówno w rodzinie, jak i w grupach przyjaciół czy współpracowników.


Dodatkowym elementem, który czyni Lotería de Navidad wyjątkową, jest jej wpływ charytatywny. Część dochodów jest przeznaczana na cele dobroczynne, co nadaje temu wydarzeniu dodatkowego wymiaru społecznego i sprawia, że uczestnicy czują się zaangażowani w wspieranie potrzebujących.


W sumie Lotería de Navidad to nie tylko gra losowa, ale również żywy element kultury, tradycji i społeczności w Hiszpanii. Jej rola w kreowaniu atmosfery przedświątecznej, integrowaniu społeczeństwa i wprowadzaniu radości i nadziei sprawia, że jest nieodłącznym elementem hiszpańskiego krajobrazu świątecznego.


W związku z tym, Lotería Nacional w Hiszpanii nie tylko stanowi formę hazardu, ale także pełni rolę społeczną, kulturową i charytatywną, tworząc jednocześnie bogatą i emocjonującą historię, której tradycja jest kontynuowana przez wiele pokoleń.


***

Dowiedz się więcej o hiszpańskich tradycjach. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page