top of page
Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

😋 Karnawałowe smaki w Granadzie

Zaktualizowano: 15 lut

Karnawałowe smaki w Granadzie
Cuajada karnawałowa w Granadzie; Los dulces secretos de Cuca

Karnawał to barwne, radosne i kulturalne święto obchodzone na całym świecie. W wielu miejscach jest to również okazja do przedstawienia lokalnych tradycji kulinarnych. W kontekście religijnym, karnawał jest czasem przygotowania do Wielkiego Postu, okresu umartwiania się i refleksji. Dlatego też karnawał to czas zabawy i wielkiego świętowania.


Karnawał w przeszłości postrzegany był jako czas pełen paradoksu – radości z nadchodzącego święta i jednoczesnego smutku z powodu zbliżającego się okresu powściągliwości. W dniu przed Wielkim Postem ludzie musieli zrezygnować z wielu przyjemności i powstrzymać się od nadmiernych luksusów, co sprawiało, że ten dzień stawał się ogromnym świętem. Zwłaszcza wśród biednych, którzy obawiali się boskiej kary i nie mogli sobie pozwolić na zakup odpustów, pozwalano sobie na wszelkie możliwe przyjemności, zanim nadeszły te surowe dni naznaczone postem. W okresie poprzedzającym pozwalano sobie zatem na drobne przyjemności w postaci specjalnych potraw lub deserów, które miały osłodzić nadchodzący czas.


W czasie karnawału w Granadzie tradycje kulinarne przybierają wyjątkowy charakter. Jednym z charakterystycznych elementów jest przygotowywanie specjalnych słodyczy, takich jak cuajada de Carnaval.


Cuajada karnawałowa, tradycyjna dla Granady, jest przygotowywana w styczniu i lutym, aby wykorzystać pozostałe mantecados, czyli tradycyjne hiszpańskie kruche ciastko lub ciasteczko, często spożywane w okresie świąt Bożego Narodzenia. Proces tworzenia tego wyjątkowego deseru obejmuje warstwy skruszonych i ubitych kruchych ciastek, kremu waniliowego z cynamonem, biszkoptów, posiekanych prażonych migdałów układanych warstwowo. Konstrukcję zamyka warstwa kremu waniliowego lub kremu cukierniczego, zawsze przykryta ostatnią warstwą rozkruszonych ciasteczek posypanych cukrem pudrem i cynamonem. Ostatnia warstwa, idealnie wykończona, powinna przedstawiać granat jako ozdobę.


Po złożeniu wszystkich elementów deser jest umieszczany w lodówce na co najmniej pół godziny, co pozwala składnikom idealnie się połączyć. Gotowy do podania, cuajada karnawałowa prezentuje się nie tylko smakowicie, ale także estetycznie. Warto podkreślić, że wszystkie te kroki najlepiej wykonuje się, korzystając z charakterystycznych szklanych naczyń ceramicznych od Fajalauza, które są dumą lokalnej tradycji ceramicznej Granady.


Jest to niezwykle proste w przygotowaniu i smakuje wyśmienicie, chociaż trzeba zrezygnować z diety planowanej na początku roku po świątecznych obżarstwach. Historia tego deseru wydaje się sięgać czasów, gdy powstał, aby wykorzystać nadwyżki ciasteczek z okresu Bożego Narodzenia, zapobiegając ich spleśnieniu w cieple. Już w 1913 roku Emilia Pardo Bazán w jednym ze swoich dzieł wspomina o tych słodkościach: "W Granadzie miałam okazję zobaczyć słodkości ozdobione na powierzchni rysunkami z cukru, naśladującymi mozaiki z fryzów Alhambry; i to nie dzięki nowoczesnym sztuczkom cukierników, ale z całym niepowtarzalnym charakterem tradycji."


Kuchnia cukiernicza Granady to różnorodność deserów. Miód, cukier i migdały odgrywają kluczową rolę w tutejszych przysmakach. Co ciekawe, choć początki cuajada de Carnaval wydają się być arabskie, to popularność zdobyła dzięki zakonnicom z Granady i pierwotnie nosiła nazwę Torta de San Antón.


Można delektować się nią w towarzystwie likieru z pigwy lub słodkiego wina, a nawet kieliszka cava. Jeśli po świątecznych ucztach nie pozostały żadne mantecados, cuajadę można nabyć w jednej z licznych wspaniałych cukierni w mieście. Gorąco polecam "López Mezquita" zlokalizowane przy ulicy Reyes Católicos, jedno z najstarszych i najczęściej odwiedzanych miejsc od XIX wieku. Cukiernia nosi imię znanego malarza granadyńskiego, José María López Mezquita, i słynie z bogactwa wyśmienitych smakołyków.


Jednym z moich szczególnych poleceń są "moínes", rodzaj arabskich muffinek posypanych cukrem, które zachwycają swoim smakiem. Podobnie rewelacyjne są pastela moruna czy mediasnoches z szynką i jajkiem, popularne wśród mieszkańców Granady podczas festynu obchodzonego wraz z Bożym Ciałem i często zabierane na korridę. "López Mezquita" to nie tylko cukiernia ale również kawiarnia, gdzie można usiąść i dodatkowo skosztować innych pyszności.


Karnawałowe spotkania przy jedzeniu i piciu są okazją do wspólnego świętowania, a kulinarna oferta Granady wzbogaca się o specjalne dania i przekąski dostosowane do tego radosnego okresu. Jeśli zwiedzasz Granadę właśnie w tym okresie to gorąco zachęcam do spróbowania lokalnych specjałów.


***


Zwiedzaj Granadę z przewodnikiem po polsku. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***


Comments


bottom of page