top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Kobiety, które zapisały się w historii Granady

Z okazji minionego Dnia Kobiet warto przyjrzeć się nieco bliżej kilku nadzwyczajnym kobietom, które odegrały szczególną rolę w historii miasta Granady. Jak wiadomo miasto to odznacza się niezwykłą historią tworzoną na przestrzeni wieków pod panowaniem różnych kultur i religii. Kobiety często brały czynny udział w tych wydarzeniach, choć nie zawsze ich rola była doceniana przez współczesnych im kronikarzy. Twórczość niezliczonej ilości kobiet związanych z poezją, sztuką a nawet polityką odeszła w zapomnienie i dopiero od niedawna eksperci oraz badacze naukowi starają się im przywrócić należną wartość oraz uwagę.


Jedna z sułtanek Alhambry • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie w Andaluzji

Jedna z sułtanek Alhambry

źródło Granada en la historia


Dla kobiet niegdyś było to nie lada wyzwaniem zaistnieć w świecie zdominowanym przez osiągnięcia mężczyzn. Kobiety utożsamiane były raczej z cechami związanymi z posłuszeństwem, uległością oraz powściągliwością. Niemniej jednak istnieje sporo dowodów na to, że kobiety nie dawały się zamknąć w sztywnych ramach panującego w ich czasach systemu i dokonały rzeczy niezwykłych, zmieniając często tym samym bieg historii.


Wbrew powszechnie przyjętym przekonaniom już w czasach panowania muzułmanów często to właśnie kobiety odgrywały ogromną rolę w procesie politycznym kształtującym ówczesny sułtanat Granady oraz losy rządzącej dynastii Nasrydów. Jedną z nich była Fatima bint Al Ahmar (1260-1349), córka drugiego sułtana Mohameda II i matka Ismaela I, piątego sułtana. Była zarazem siostrą trzeciego i czwartego sułtana dynastii Nasrydów, Mohameda III i Nasr oraz babką ich następców czyli Mohameda IV oraz Yusufa I. Była zatem spokrewniona z sześcioma sułtanami spośród wszystkich dwudziestu czterech, których ostatecznie liczyła sobie dynastia Nasrydów. Już sama jej pozycja w klanie może świadczyć o jej znaczącej roli na dworze. Była kobietą niezwykle wykształconą, oddaną poezji i nauce. Dysponowała ogromną wiedzą na temat medycyny, filozofii oraz astronomii, oraz posługiwała się wyrafinowanym językiem dyplomatycznym wyrażając swoje zdanie na temat kwestii politycznych.


Dzięki zastosowaniu inteligentnej strategii politycznej przyczyniła się do zapewnienia stabilizacji władzy swoim męskim potomkom i krewnym. Warto chociażby nadmienić, że władza w dynastii dziedziczona była po linii męskiej, jedyny wyjątek stanowił Nasr, który został sułtanem przez pochodzenie swojej matki Fatimy bunt Al Ahmar, wnuczki Mohameta I, czyli założyciela rodu Nasrydów. Jej mąż natomiast nigdy nie dostąpił tej zaszczytnej funkcji ponieważ nie był spokrewniony w pierwszej linii z założycielem dynastii.Izabela Kastylijska • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie w Andaluzji

Izabela Kastylijska

źródło Red historia


Kobiety odcisnęły swoje piętno w kształtowaniu historii bez względu na kulturę w jakiej zostały wychowane lub religię, którą wyznawały. Dla kontrastu warto wspomnieć również kilka słów na temat wybitnej królowej Izabeli Kastylijskiej (1451-1504), której kult zakorzenił się głęboko w kulturze Hiszpanii. Była ona kobietą, która znacznie wyprzedzała swoją epokę o czym może świadczyć chociażby fakt, że osobiście podjęła decyzję aby koronować się na królową Kastylli w obliczu dworskich intryg mających na celu nielegalne odebranie jej prawa do piastowania tej funkcji. Jej troska i przejęcie z jaką rządziła Kastylią jest podziwiane po dziś dzień przez Hiszpanów, określając ją mianem jednej z najlepszych rządzących tego kraju. Dbanie o dobro swojego królestwa stawiała często ponad swoje własne. Izabela odznaczała się wyjątkową gorliwością w dążeniu do wyznaczone sobie celu, co ostatecznie przełożyło się na jej sukces w zdobyciu ostatniego przyczółka kultury muzułmańskiej, którym był sułtanat Granady.


Należy również nadmienić, że Izabela Kastylijska odznaczała się nadzwyczajną wrażliwością na sztukę i naukę. Kolekcjonowała dzieła znanych malarzy flamandzkich (np. Roger van der Wayden i Dierick Bouts), z których zachowaną część można podziwiać po dziś dzień w Kaplicy Królewskiej w Granadzie. Wsparła również finansowo wyprawę Kolumba do Indii, która miała ogromne znaczenie dla historii całego świata. Postać Izabeli Kastylijskiej często poddawana jest szerokiej krytyce, ze względu na jej nietolerancyjność religijną. Mimo to należy jednak docenić jej determinację oraz zdecydowanie w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu. Ponadto, nie należy oceniać przeszłości z perspektywy teraźniejszości, ówczesny świat rządził się przecież innymi zasadami. Z okazji minionego Dnia Kobiet zachęcam do refleksji nad osiągnięciami znanych przedstawicielek płci żeńskiej, jak i tych które otaczają nas na co dzień, życząc zarazem, aby ich wartość i zasługi zostały odpowiednio docenione.

***

Chcesz się dowiedzieć więcej o kobietach, które odcisnęły piętno w historii Alhambry i tym samym Granady? Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***


Comentarios


bottom of page