top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Latin Grammy 2023 w Sewilli


Independiente


Sewilla, stolica Andaluzji, gościła w czwartek, 16 listopada, galę Latin Grammys 2023, nagrody uznające pracę, wysiłek i jakość muzyczną artystów latynoskich. Bez wątpienia było to prawdziwe święto dla hiszpańskiej branży muzycznej i po raz pierwszy odbyło się w Sewilli.


Latin Grammy Awards to prestiżowe nagrody muzyczne, które świętują wybitne osiągnięcia artystów związanych z muzyką latynoamerykańską i iberoamerykańską. Inauguracja tego muzycznego wydarzenia miała miejsce w 2000 roku, a od tamtej pory ceremonia odbywa się corocznie, przyciągając uwagę miłośników muzyki z całego świata.


Nagrody Latin Grammy są organizowane przez The Latin Recording Academy, niezależną organizację non-profit, która skupia się na promocji, edukacji i uznawaniu osiągnięć w dziedzinie muzyki latynoamerykańskiej. Ceremonia przyznawania nagród obejmuje szeroki zakres kategorii muzycznych, obejmujących różnorodne gatunki, takie jak pop, rock, salsa, flamenco czy hip-hop.

Jednym z kluczowych celów Latin Grammy jest podkreślenie i celebrowanie bogactwa kulturowego oraz różnorodności językowej w muzyce latynoamerykańskiej. W przeciwieństwie do amerykańskich nagród Grammy, Latin Grammy koncentrują się głównie na artystach wykonujących muzykę w językach hiszpańskim i portugalskim, co podkreśla unikalność i znaczenie latynoamerykańskiego dziedzictwa muzycznego.Shakira podczas ceremonii. People Magazin


Ceremonia wręczenia nagród to nie tylko moment uhonorowania największych talentów, ale także okazja do uhonorowania dorobku całej społeczności muzycznej. W trakcie gali występują nie tylko doświadczeni artyści, ale również młode, obiecujące talenty, co sprawia, że Latin Grammy to nie tylko odzwierciedlenie przeszłych sukcesów, ale także wizja przyszłości muzyki latynoamerykańskiej.

Nagrody te mają znaczący wpływ na karierę artystów, otwierając przed nimi nowe możliwości zarówno w Ameryce Łacińskiej, jak i na arenie międzynarodowej. Otrzymanie Latin Grammy jest często postrzegane jako wyraz uznania dla wysiłków i wkładu w rozwój kultury muzycznej.

Warto również podkreślić, że Latin Grammy nie ograniczają się jedynie do wyłaniania zwycięzców w poszczególnych kategoriach, ale również angażują się w projekty edukacyjne i charytatywne, wspierając rozwój młodych talentów i promując wartości związane z sztuką i kulturą.


Stolica Andaluzji stała się epicentrum muzyki latynoskiej. Latin Grammy, po raz pierwszy organizowane poza Stanami Zjednoczonymi, rozświetliły miasto Sewilla podczas olśniewającego wieczoru z udziałem najważniejszych artystów branży.


Złote gramofony mają 56 kategorii. Dziesięć głównych nagród wręczanych jest podczas ceremonii głównej, a reszta podczas wydarzenia poprzedzającego, które odbywa się równolegle do tego na czerwonym dywanie.


Antonio Banderas był pierwszym, który zabrał głos podczas ceremonii odnosząc się przy powitaniu do swojej "ukochanej Andaluzji" przed setkami zaproszonych. "To był trafny wybór wybierając Andaluzję na uczczenie tego wydarzenia. To żyzna gleba dla twórczości artystycznej. Ziemia Lorci, Machado, Velázqueza, Picassa", powiedział swoim mocnym głosem, wzruszony i szczęśliwy.


Pięciu artystów wyróżniło się podczas tej nocy, zdobywając po trzy nagrody każdy. Wśród nich znajdują się Shakira, Bizarrap, Karol G, Natalia Lafourcade i Edgar Barrera. Każdy z nich błyszczał w swoich odpowiednich kategoriach, dowodząc raz jeszcze swojego talentu i poświęcenia dla muzyki.


Występy artystów Rosalía, Shakiry, Rauw Alejandro i Bizarrapa nadały ceremonii specjalnego charakteru. Pierwsza na scenie pojawiła się Rosalía, otwierając galę intensywną wersją flamenco utworu "Se nos rompió el amor" w hołdzie dla Rocío Jurado. Następnie Shakira zaśpiewała między innymi "Acróstico", utwór, w którym uczestniczą jej dwaj synowie. Na scenie wystąpili również Alejandro Sanz oraz Andrea Bocelli.


Latin Grammy Awards to nie tylko ceremonia wręczenia nagród, ale także wydarzenie, które kształtuje krajobraz muzyczny Ameryki Łacińskiej, uświetniając talent i kreatywność artystów oraz budując mosty między różnymi kulturami muzycznymi na całym świecie.

21 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page