top of page

Najważniejsze festiwale w Andaluzji: kalendarz feria Sewilla, Granada, Kordoba i więcej

Feria w Andaluzji
Feria w Andaluzji, ABC Sevilla


Ferie w Andaluzji to niezapomniane święto kultury, muzyki i tradycji, które przyciągają tłumy zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. To okres pełen barwnych festiwali, flamenco, tańców i tradycyjnych potraw.


Feria to również czas, kiedy Andaluzyjczycy ubierają się w tradycyjne stroje, zwane "traje de flamenca" dla kobiet i "traje corto" dla mężczyzn. Te pięknie zdobione ubrania podkreślają bogactwo kultury flamenco, który jest nieodłącznym elementem andaluzyjskich ferii. Wieczory są wypełnione tańcem flamenco, a muzycy przygrywają gitarami, kastanietami i klasycznymi hiszpańskimi instrumentami.

Inne miasta w Andaluzji również organizują swoje ferie, prezentując lokalne tradycje często bardzo zróżnicowane. Wszystko wykonywane jest z pasją co sprawia, że ulice i place przemieniają się w sceny, na których artyści prezentują swoje umiejętności. To idealny czas, aby zanurzyć się w magiczną atmosferę andaluzyjskich miast.


Feria w Sewilli


Feria w Sewilli to wyjątkowe święto, szeroko znane jako Feria de Abril, które przyciąga uwagę z całego świata. W roku 2024, uroczystości rozpoczną się 13 kwietnia tradycyjnym alumbrao, czyli ceremonią iluminacji, oraz kolacją pescaíto, podczas której mieszkańcy i goście delektują się poczęstunkiem w postaci świeżych ryb. Tygodniowy festiwal zakończy się 20 kwietnia spektakularnym pokazem sztucznych ogni nad malowniczym brzegiem rzeki Guadalquivir.


Charakterystyczną cechą tej edycji Ferii de Sevilla będzie klasyczna brama festiwalu, zainspirowana architekturą Mudéjar na Placu Ameryki. To miejsce, pełne historycznych nawiązań, stanie się tłem dla niezliczonych wydarzeń i radosnych spotkań.


Warto zaznaczyć, że obecny kalendarz festiwalowy może ulec zmianie w kolejnym roku. Feria de Abril wyróżnia się spośród innych andaluzyjskich festiwali tym, że niemal wszystkie stragany są prywatne. Jednakże, istnieje możliwość swobodnego dostępu do niektórych z nich, takich jak stragany partii politycznych czy miejskich dzielnic. To święto nie tylko celebruje lokalną kulturę, ale także jednoczy społeczność w radosnym świętowaniu dziedzictwa andaluzyjskiego.


Feria w Granadzie


Feria del Corpus, znana również jako Feria w Granadzie, to coroczne święto, które odbędzie się w dniach od 25 maja do 1 czerwca, a dzień świąteczny przypadnie 30 maja, będąc jednym z najważniejszych momentów tego festiwalu. To okres, kiedy miasto rozkwita kolorami, dźwiękami i tradycją, przyciągając mieszkańców i turystów.


W tym czasie stragany na terenie Ferii w Granadzie są dostępne dla każdego odwiedzającego, co pozwala na swobodne korzystanie z uroków tego wydarzenia. Regionalne potrawy, lokalne rzemiosło i atmosfera radości są charakterystyczne dla tego festiwalu.


Święto Corpus Christi w Grenadzie jest także okazją do uczczenia lokalnej kultury i tradycji. Bogactwo barw, tradycyjne stroje, muzyka i taniec sprawiają, że Feria del Corpus staje się wyjątkowym przeżyciem, zanurzając odwiedzających w autentycznym dziedzictwie Andaluzji.


Feria w Kordobie


Feria w Kordobie, rozpoczynająca się 18 maja i trwająca do 25 tego samego miesiąca w 2024 roku, stanowi jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu. Tradycyjnie, kilka dni końca maja zostało dedykowanych obchodom tego festiwalu, który jest hołdem dla Nuestra Señora de la Salud (Najświętszej Marii Panny od zdrowia). Całość odbywa się na obszarze targowym El Arenal, usytuowanym w dzielnicy o tej samej nazwie.


Feria de Córdoba to czas, kiedy miasto ożywa radością, kolorami i tradycją. Targi El Arenal stają się miejscem, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się, aby uczcić patronkę festiwalu. Urok tej Ferii polega nie tylko na bogactwie kulturalnym, ale również na atmosferze wspólnotowej, która przenika ulice Kordoby.


Podczas tych dni, stragany oferują tradycyjne potrawy, regionalne produkty, a uliczne występy artystyczne dodają festiwalowi niepowtarzalny urok. Niewątpliwie, Feria de Córdoba to czas pełen radości, muzyki, tańca i wspólnego świętowania w duchu lokalnej tradycji.


Feria w Maladze


Feria w Maladze w 2024 roku, jak zawsze, oferuje dwie wyraźnie zdefiniowane strefy, tworząc dynamiczny kontrast pomiędzy dniem a nocą. W ciągu dnia malownicze ulice Malagi zapełniają się zarówno turystami, jak i lokalnymi mieszkańcami, tworząc atmosferę radosnego zgiełku i kolorów. Natomiast wieczorem cała energia przenosi się na malowniczy teren targów.


Impreza, tradycyjnie obchodzona w sierpniu, rozpocznie się 17 sierpnia i potrwa do 24 sierpnia. Ten tydzień to nie tylko okazja do świętowania, ale także czas, gdy Malaga staje się areną dla różnorodnych wydarzeń, koncertów i tradycyjnych festiwalowych atrakcji.


Charakterystyczną cechą Ferii w Maladze jest dostępność większości straganów dla publiczności, co oznacza, że można swobodnie cieszyć się atmosferą festiwalu bez konieczności płacenia. To wyjątkowe połączenie tradycji, kultury i radości, które przyciąga tłumy zarówno z regionu, jak i spoza jego granic.


Feria w Jaen


Feria San Lucas w prowincji Jaén w tym roku wprowadza pewne zmiany, które być może nie spotkają się z aprobatą wszystkich, gdyż festiwal będzie trwać o dwa dni krócej niż zazwyczaj. Całe wydarzenie rozciągnie się przez dziesięć dni, od 11 do 20 października, będąc jednocześnie najpóźniej odbywającą się feria w Andaluzji.


Nowa koncepcja pozwoli na zapewnienie celebracji przez dwa weekendy, co stanowi jedno z głównych zmartwień właścicieli straganów, którzy cenią sobie długotrwałe i udane obchody. Pomimo tej zmiany, Feria San Lucas nadal będzie okazją do wspólnego świętowania, integrowania społeczności i czerpania radości z lokalnych tradycji podczas tego ważnego wydarzenia kulturalnego.


Feria w Jerez de la Frontera (Cádiz)


Najważniejszą imprezą w prowincji Kadyks, nie umniejszając znaczenia innych, takich jak El Puerto de Santa María czy Rota, są te organizowane w Jerez de la Frontera, gdzie konie i wina z regionu Jerez, jak nietrudno się domyśleć, odgrywają niekwestionowaną rolę główną.


W tym roku feria w Jerez, znana również jako Feria del Caballo, odbędzie się w dniach od 4 do 11 maja. To wyjątkowy tydzień, kiedy miasto ożywa dźwiękami kopyt i smakiem aromatycznego wina. Niezapomniane chwile spędzone wśród malowniczych uliczek, pełnych tradycyjnych straganów i kolorowych strojów, wprowadzą każdego uczestnika w autentyczną andaluzyjską atmosferę.


Feria w Huelva


Jest to feria silnie związane z Odkryciem Ameryki, odbywająca się w dniach od 29 lipca do 4 sierpnia 2024 roku. Co roku przybywa na to wydarzenie ponad 600 000 osób, które delektują się koncertami, kolorowymi paradami ulicznymi i różnymi uroczystościami, w tym prestiżowym Konkursem Narodowym Krojenia Szynki Iberyjskiej.


To wyjątkowe wydarzenie celebruje dziedzictwo Kolumba i odkrywcze podróże do Ameryki. Popularnie znana jako Feria Colombina oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość uczestnictwa w różnych konkursach i wydarzeniach kulturalnych. Warto wspomnieć o otwartym charakterze straganów, które są dostępne dla publiczności, co sprzyja integracji społeczności i wspólnemu świętowaniu. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które łączy tradycję z radosnym świętowaniem historii odkrycia nowego kontynentu.


Feria w Almeria


Zamykamy kalendarz ferią w Almerii na rok 2024: od 16 do 24 sierpnia. W ramach bogatego programu odbędzie się tutaj kolejna edycja festiwalu Cooltural, z udziałem renomowanych artystów hiszpańskich, takich jak Amaral, La Oreja de Van Gogh, Iván Ferreiro czy La Casa Azul.


To wyjątkowe wydarzenie będzie nie tylko celebrować tradycję i kulturę Almerii, lecz także stanie się areną dla różnorodnych talentów muzycznych. Festiwal Cooltural, wpisując się w kontekst Ferii, oferuje mieszkańcom i turystom niezapomniane chwile wypełnione muzyką, artystycznymi występami i radosnym świętowaniem. Z pewnością będzie to czas, kiedy Almería ożyje kolorem, dźwiękiem i entuzjazmem, łącząc tradycję z nowoczesnością.


Ferie w Andaluzji to czas, kiedy mieszkańcy i turyści mogą zanurzyć się w bogactwie kultury, świętować razem i cieszyć się wyjątkowym dziedzictwem tego regionu Hiszpanii. Wszędzie tam, gdzie odbywają się andaluzyjskie ferie, przewija się głęboko zakorzeniona tradycja, a lokalna społeczność jednoczy się, aby celebrować swoje dziedzictwo i wspólnie świętować. To nie tylko festiwal, to moment, w którym czas zdaje się zatrzymywać, pozwalając na pełne zanurzenie się w fascynującej kulturze Andaluzji.


***


Dowiedz się kiedy najlepiej zwiedzać Andaluzję i Granadę. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

Comments


bottom of page