top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Smaki Granady

Zaktualizowano: 28 lut 2021

Hiszpańska kuchnia znana jest na całym świecie. Dobre wino, paella czy sery to tylko niektóre z ogólnie znanych przysmaków. Andaluzja dysponuje oczywiście szerokim asortymentem własnych wyrobów. Nie sposób tutaj nie wspomnieć chociażby o przeróżnych rodzajach oliwy z oliwek, ryb i owoców morza. Tak naprawdę każdy region, lub miasto może się poszczycić własnym, charakterystycznym daniem kulinarnym lub wykwintnym wyrobem gastronomicznym.


Prowincja Granady jest wyjątkowa pod wieloma względami. Różnorodność warunków klimatycznych oraz geograficznych jakie tu panują jak i wpływy wielu kultur na przełomie wieków ukształtowały obecną ofertę gastronomiczną. Podlega ona jednak nieustannej ewolucji i wśród tradycyjnych wyrobów można znaleźć takie, które zostały wzbogacone o szczyptę wyobraźni i innowacyjności.Gin Zari • Oficjalny Przewodnik po Alhambrze i Granadzie w Andaluzji

Gin Zari

źródło Brandtrenders


Do tej grupy należy bez wątpienia Gin Zari. Jest to lokalny produkt wypuszczony na rynek stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku przez młodą farmaceutkę Patricia Gijon. Zaczęło się niewinnie od producji trunku w domu na własne potrzeby. Patricia jednak postanowiła wziąć udział w międzynarodowym konkursie produkcji domowych ginów Ginmotive. Kiedy okazało się, że wygrała pierwszą nagrodę poczuła się zmotywowana aby zająć się produkcją własnej marki ginów. Gin Zari to wyjątkowy trunek, który powstaje z mieszanki dwóch typów alkoholi, kilku procesów destylacji oraz dziewięciu ziół pochodzących od: jałowca, pomarańczy, cytryny, limonki, kardamonu, kolendry, dzięgla lekarskiego oraz imbiru, nazwa ostatniej jest jednak strzeżona jako sekret tej wyjątkowej receptury. Dodatkowo warto wspomnieć, że Gin Zari zdobyło 91 punktów na 100 możliwych w prestiżowej klasyfikacji trunków hiszpańskich Guia Penin. Produkt szczyci się uznaniem w innych krajach takich, jak na przykład Niemcy. Równie prestiżowy jest proces jego zakupu, wykonywany jedynie na zamówienie na oficjalnej stronie internetowej, którą można odwiedzić klikając tutaj.Maślane ciasteczko z motywem wzorów geometrycznych z Alhambry.


Wiadomo doskonale, że wyjątkowy produkt gastronomiczny może stanowić świetną pamiątkę z udanego urlopu. Kolejny, godny zaprezentowania produkt z Granady to nie tylko wyśmienity smak, ale i artystyczna forma nawiązująca do historii miasta. Dokładniej mówiąc chodzi o maślane ciasteczka nawiązujące swoją formą i wyglądem do geometrycznych wzorów kafelków Alhambry. Pomysł zrodził się z połączenia umiejętności kucharskich wraz z wiedzą z dziedziny projektowania technicznego i architektury Margarity Nunez. Flor de Vainilla to nazwa firmy, która powstała w 2014 roku i trudni się wyrobem tych specjałów. Ciastka o bardzo niskiej zawartości cukru podbiły serca nawet zarząd Alhambry, który objął patronatem ich handel jako doskonały wyrób promujący sławny zabytek Alhambry. Pomysł sprawdził się na tyle, że zarządcy również innych znanych zabytków w Andaluzji postanowili poddać się tej tendencji, stąd Margarita tworzy obecnie przy użyciu drukarek 3D wypieki o nieskończonych formach i wzorach.Wybór lokalnych serów • Oficjalny Przewodnik po Alhambrze i Granadzie w Andaluzji

Wybór kozich serów Roberto Rivas Ruiz

źródło Ocho SaboresW Granadzie znajdzie się również i coś dla smakoszy serów. W 1991 roku Roberto Rivas Ruiz wraz ze swoją żoną rozpoczął produkcję kozich serów. Jednak dopiero kiedy ich syn przejął rodzinną firmę rozpoczęła się rewolucja smaków. W ten sposób powstało sześć głównych typów serów miękkie, twarde, półtwarde, z surowego mleka, z ziołami oraz ser długo dojrzewający. W ofercie jest też ser otrzymywany z mieszanki mleka koziego z krowim i nosi on osobliwą nazwę Reino de Granada - czyli Sułtanat Granady, nawiązując w ten sposób do muzułmańskiej historii i tradycji miasta. Do tej pory sery wyróżniono oraz nagrodzono w ponad 20 konkursach narodowych oraz międzynarodowych co dodatkowo podkreśla ich jakość.


***

Chcesz się dowiedzieć więcej o gastronomii i wyrobach z Granady? Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoje zwiedzanie Alhambry i Granady zostanie wzbogacone o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Alhambrę z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

Commentaires


bottom of page