top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Styczniowe Słońce nad Granadą: Pogodowe Uroki Andaluzji

Styczniowe temperatury w Granadzie. Ideal

Styczeń wciąż zaskakuje wyjątkowymi kaprysami pogodowymi. W bieżącym tygodniu dominuje napływ niezwykle ciepłego powietrza związany z nadzwyczaj dużym antycyklonem. Ta nietypowa sytuacja skutkuje w Andaluzji temperaturami, które bardziej przypominają wiosnę niż tradycyjny styczeń, osiągając maksymalne wartości sięgające nawet 30 stopni Celsjusza. Andaluzja staje się zdecydowanie najcieplejszym regionem Hiszpanii w tym tygodniu.


W tym nietypowym styczniowym krajobrazie Andaluzji tkwi unikalny urok, który przyciąga podróżników szukających nie tylko historycznych skarbów, ale również wyjątkowych doświadczeń klimatycznych. To czas, gdy przyroda i atmosfera współtworzą harmonię, pozostawiając niezapomniane wrażenia z podróży przez ten zaskakujący i ciepły styczeń na południu Hiszpanii.


Obecny epizod wysokich temperatur osiągnie wartości ciepła znacznie przewyższające średnią dla tego okresu roku. Co więcej, ciepło utrzyma się przez dłuższy czas, co najmniej do nadchodzącej niedzieli. "Do środy i czwartku atmosfera będzie stopniowo łagodzić się, a dni nabiorą charakteru bardziej wiosennego. Zimowe noce staną się łagodniejsze, przechodząc od minimalnych temperatur 1 lub 2 stopnie do 12", objaśnia José Miguel Viñas, meteorolog z Meteored. "Do niedzieli nie przewiduje się większych zmian. Te sytuacje antycykloniczne zazwyczaj mają długotrwały charakter, więc pogoda może pozostać podobna aż do początków lutego" - dodaje meteorolog. Przewidywane jest zatem  utrzymanie się stabilnej pogody, a ewentualne zmiany mogą pojawić się w drugiej połowie lutego.


Jeśli chodzi o temperatury maksymalne, istnieje możliwość, że niektóre obszary Andaluzji osiągną nawet 30 stopni w ciągu najbliższych dni. "Nie można wykluczyć, że zostaną pobite pewne rekordy z maksymalnymi temperaturami między 25 a 30 stopni". W rzeczywistości dwa nadchodzące dni będą szczególnie gorące, zanim ciepło zacznie stopniowo ustępować.


To wyjątkowe ocieplenie atmosferyczne tworzy sprzyjające warunki do cieszenia się ciepłym i słonecznym czasem, wyróżniając się spośród typowych zimowych scenariuszy. To doskonały moment na odkrywanie miast takich jak Granada czy Sevilla, a także podziwianie piękna krajobrazów, które nabierają nowego blasku pod wpływem tej nieoczekiwanej aury. Andaluzja w tym okresie oferuje nie tylko bogactwo historyczne, ale także niezwykłe doświadczenie klimatyczne, które sprawia, że podróż przez ten zaskakująco ciepły styczeń staje się niezapomnianym przeżyciem.


Granada, zwykle znana ze swojej bogatej historii, architektury Alhambry i pięknych ogrodów, prezentuje się również z intrygującej strony zimą. Choć może być to niespodzianką dla niektórych, zimowe miesiące w Granadzie charakteryzują się wyjątkowo ciepłymi temperaturami, co czyni to miejsce idealnym celem podróży nawet w okresie zimowym.


Styczeń w Granadzie oferuje często łagodny klimat, co sprawia, że zwiedzanie staje się jeszcze bardziej przyjemne. Średnie dzienne temperatury oscylują w granicach 9,6 stopni Celsjusza. Można wtedy cieszyć się spacerami po historycznych ulicach, nie zważając na zimowy chłód.


Granada zimą odsłania swoje magiczne oblicze, oferując podróżnikom możliwość zwiedzania bez tłumów turystycznych, jednocześnie oferując przyjemne temperatury, które sprawiają, że to doświadczenie staje się jeszcze bardziej niezapomniane.


W tym roku Granada doświadcza najcieplejszego stycznia w swojej historii. Informacje te pochodzą od Agencji Stanowej Meteorologii (Aemet), która monitoruje i analizuje zmiany atmosferyczne. Ten niezwykły stan pogodowy jest już teraz częścią historii klimatycznej tego regionu.


Na podstawie danych z punktu pomiarowego na lotnisku wojskowym w Armilli, który posiada najdłuższą serię historyczną sięgającą aż do roku 1940, rok 2024 jawi się jako dotychczas najcieplejszy styczeń w ciągu ostatnich 84 lat. Średnia szczytowych temperatur, odnotowanych w czwartek, wyniosła 15,9 stopni Celsjusza, co oznaczało przekroczenie wcześniejszego rekordu z 2016 roku o sześć dziesiątych stopnia, a także przewyższenie danych z 2023 roku o ponad dwa stopnie. Ten rekordowy stan zaobserwowano po zarejestrowaniu maksymalnej temperatury 25,1 stopni Celsjusza o godzinie czwartej po południu – najwyższej notowanej w styczniu w tej stacji. Warto zauważyć, że szczyty temperatur były jeszcze wyższe w innych miejscach, na przykład w stacji Cartuja, gdzie osiągnięto 27,6 stopni Celsjusza. To zjawisko stanowi istotny rekord klimatyczny w regionie.


Warto zauważyć, że podobna tendencja do rekordowych wartości jest obecna również w odniesieniu do średnich temperatur rejestrowanych przez cały dzień. W styczniu 2024 roku odnotowano najwyższą wartość w tej serii: 9,6 stopni Celsjusza, co stanowi o dziesiątą część stopnia więcej niż rekordowa wartość z 2016 roku.


Te charakterystyczne dla kwietnia i maja temperatury rozciągają się aż po najchłodniejsze rejony Andaluzji. W stacjach meteorologicznych rozmieszczonych w różnych punktach Sierra Nevady zanotowano nawet 20ºC. To wyjątkowo łagodne warunki termiczne w tej części Andaluzji, co potwierdza, że typowe dla późnej wiosny temperatury przywędrowały aż do tych obszarów, zaskakując nawet mieszkańców. Mimo to ośrodek narciarski w Sierra Nevada jest otwarty i oferuje na ten moment 50km tras. Przez to Granada staje się jednym z niewielu miejsc, gdzie można doświadczyć ciepła i jednocześnie delektować się zimowym urokiem.


***


Dowiedz się kiedy najlepiej zwiedzać Granadę i Andaluzję. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

269 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page