top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Unikatowe prezenty z Granady


Tace zdobione sztuka taracea. Granada Hoy.


Granada może pochwalić się niektórymi z najlepszych rzemieślników, którzy tworzą klasyczne przedmioty identyfikujące się z kulturą miasta.


Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas obdarowywania najbliższych. Często poszukujemy prezentów, które są niepowtarzalne i wyróżniają się spośród tego, co dostępne w zwykłych sklepach. W Granadzie można znaleźć różnorodnych rzemieślników, którzy tworzą unikalne dzieła, odzwierciedlające bogactwo kultury tego regionu. Te wyjątkowe przedmioty stanowią doskonały sposób na podkreślenie związku z granadyńską tradycją.

Szczególnie polecane dla tych, którzy zamierzają spędzić kilka dni w eksplorowaniu malowniczych ulic Granady. Dzięki takim prezentom można nie tylko ucieszyć bliskich, ale również przenieść ich w magiczną atmosferę tego hiszpańskiego miasta, pełnego historii i unikatowego rzemiosła.


Taracea to sztuka, którą można podziwiać i nabywać w granadzkiej Alcaicería. To rzemiosło, wprowadzone do Hiszpanii przez Arabów przed tysiącem lat, łączy w sobie marqueterię, gdzie kolory drewna tworzą harmonijne wzory, z wykorzystaniem inkrustacji różnych materiałów i metali. Ten szczególny proces tworzy estetykę pełną detali i błysku, w rezultacie powstają dzieła niezwykłej urody.


Artyści taracey czerpią inspirację z geometrycznych wzorów Alhambry, obiektu, którego wpływ nigdy nie traci na intensywności. Wzory te nie tylko odzwierciedlają bogactwo kultury granadyńskiej, ale także przenoszą w świat detali i piękna, tworząc unikalne arcydzieła, które stają się wyjątkowym prezentem dla tych, którzy pragną wnieść do swojego otoczenia kawałek historii i tradycji.


Fajalauza to unikalna ceramika, która wykorzystuje techniki takie jak cuerda seca (sucha struna) lub reflejo metálico (refleks metaliczny).


Cuerda seca to tradycyjna technika zdobienia ceramiki, pochodząca z hiszpańsko-muzułmańskiej sztuki, popularna przy dekorowaniu azulejos w andaluzyjskim regionie. Proces ten obejmuje nanoszenie linii z substancji nieprzepuszczającej szkliwa na surową glinę, co tworzy wyraźne wzory i kontury po wypaleniu. Ta zaawansowana technika umożliwia artystom ceramiki tworzenie skomplikowanych zdobień, nadając ceramice unikalny i artystyczny charakter.


Reflejo metálico to technika zdobienia ceramiki, znana również jako refleks metaliczny. Pochodzi z sztuki muzułmańskiej i była popularna w Hiszpanii, zwłaszcza w regionie andaluzyjskim. Ta metoda dodaje metaliczny połysk poprzez pokrycie ceramiki specjalnym szkliwem zawierającym tlenki metali, takie jak złoto lub srebro. W trakcie wypalania w piecu, tlenki metalu redukują się, tworząc efekt metalicznego blasku na powierzchni ceramiki. To trudna, ale efektowna technika.


Oba rodzaje sztuki, mające swoje korzenie w tradycji andaluzyjskiej, doskonale współgrają z ludowym garncarstwem. Dzieła fajalauza są nie tylko wyrazem rzemiosła, ale także odzwierciedleniem form życia społeczeństwa.


Te ceramiczne arcydzieła początkowo służyły codziennym potrzebom, ale z czasem ewoluowały w kierunku produkcji w celach dekoracyjnych. Tendencja do nadawania ceramice funkcji ozdobnej utrzymuje się w tym sektorze rzemiosła. Dzięki technikom takim jak fajalauza, ceramika staje się nie tylko praktycznym elementem życia codziennego, ale również pięknym wyrazem kultury i tradycji, przekazywanym przez pokolenia.


Wyroby skórzane

Rzemiosła skórzane z Granady zyskały sławę dzięki wprowadzeniu polichromii do rzeźbionej skóry, co zaowocowało stworzeniem charakterystycznych guadameciles. To wysoce wymagające rzemiosło, które sprawia, że ręczna zręczność jest kluczowa, a tworzenie tych dzieł wymaga zarówno umiejętności rysowania, jak i rzeźbienia na skórze. Motywy przybierają różnorodne formy, od figuratywnych po geometryczne wzory i ozdoby.


Garbiarze i farbiarze skór nie tylko odznaczają się wyczuciem estetyki, ale także wiedzą, jak przekształcić klasyczne wzory. Ich prace obejmują tworzenie szachownic, skrzyń, tryptyków czy eleganckich przyborów do pisania. Ta tradycja, utrzymana w klasyce, wprowadza wyjątkowy charakter do przedmiotów, tworząc dzieła, które nie tylko zachwycają umiejętnościami rzemieślniczymi, ale także przenoszą kunszt i historię Granady do współczesnych dzieł sztuki.


Metal

Wyroby metalowe można wciąż podziwiać w dzielnicach Albaicín i Sacromonte. Obecni kowale i blacharze to z reguły młodzi rzemieślnicy, którzy przywrócili życie tej tradycji rzemieślniczej. Miedź, zastępowana jest często mosiądzem, kuta i formowana zgodnie z tradycyjnymi wzorami, takimi jak kociołki, paleniska czy wędzarnie. Artyści sięgają także po nowoczesne inspiracje, tworząc przedmioty takie jak stojaki na parasole, lampy czy meble. Ich prace nie tylko odzwierciedlają umiejętności rzemieślnicze, ale również wprowadzają nowoczesne spojrzenie na tradycyjne formy metalowe, tworząc unikalne dzieła, które łączą historię z nowoczesnością.


Granada nie tylko oferuje oryginalne prezenty na Święta Bożego Narodzenia, ale także przekazuje poprzez nie historię, tradycję i unikalny charakter tego hiszpańskiego miasta. To niezwykłe dzieła sztuki nie tylko zdobią przestrzeń życiową, ale również przenoszą kawałek andaluzyjskiej kultury do serc obdarowanych.


***

Dowiedz się gdzie kupić najlepsze prezenty z Granady. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***116 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page