top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

❄️ Zimowe sporty wiosną: Odkryj magię Sierra Nevady na Południu Hiszpanii

Osrodek narciarski w Sierra Nevada, Granada Digital

Południowa Hiszpania, znana z gorącego klimatu i słonecznych plaż, zaskakuje również obfitością śniegu i możliwościami do uprawiania sportów zimowych. Region Sierra Nevada, położony w prowincji Granada w Andaluzji, oferuje jedne z najlepszych warunków narciarskich na Półwyspie Iberyjskim.


Góry Sierra Nevada są nie tylko najwyższym pasmem w Hiszpanii, ale także jednym z najwyższych w Europie, co sprawia, że są idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Ośrodek narciarski Sierra Nevada oferuje bogatą infrastrukturę narciarską, z ponad 120 trasami o różnym stopniu trudności, co sprawia, że jest to raj dla zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.


Co więcej, południowe położenie Sierra Nevady sprawia, że sezon narciarski trwa dłużej niż w innych częściach Hiszpanii, często sięgając nawet do maja. Jest to idealny cel dla tych, którzy chcą połączyć narciarstwo z wakacjami w słonecznej Hiszpanii.


Śnieg na południu Hiszpanii oferuje również unikalne doświadczenia, łącząc narciarstwo z kulturą i gastronomią regionu Andaluzji. Po dniu na stoku, można zanurzyć się w tradycyjnej hiszpańskiej atmosferze, próbując lokalnych specjałów kulinarnych i uczestnicząc w tradycyjnych fiestach.


Dla tych, którzy szukają nietypowych doznań na stoku, Sierra Nevada oferuje również możliwość szusowania po stokach nocą pozwalając na kontynuowaniu zabawy nawet po zmroku.


Południowa Hiszpania nie tylko zachwyca słońcem i plażami, ale także oferuje bogactwo śniegu i emocji związanych z narciarstwem w regionie Sierra Nevada. To idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego w niezwykłej scenerii południowej Hiszpanii.


Dzięki obfitym opadom śniegu w ostatnich dniach ogłoszono w Sierra Nevada udostępnienie największej powierzchni do jazdy na nartach od sezonu 2019/2020. Obszar narciarski obejmuje obecnie 97 kilometrów i 118 tras. Te imponujące liczby to wynik intensywnych opadów śniegu, które wystąpiły przede wszystkim podczas ostatniego weekendu. W miejscach takich jak Borreguiles, śnieg zgromadził się nawet na dwóch metrach. Ten zaskakujący wzrost opadów jest  oczywiście powodem do radości dla miłośników narciarstwa, którzy mogą teraz korzystać z doskonałych warunków na stokach Sierra Nevady.


Otwarcie praktycznie wszystkich tras w obszarze Laguna oraz znacznej części tras w obszarze Parador-Cauchiles oznacza, że stacja narciarska jest w pełni funkcjonalna i gotowa aby obsłużyć licznych miłośników zimowych sportów. To wyjątkowo korzystna sytuacja dla ośrodka, ponieważ umożliwia ona wykorzystanie całego potencjału terenów narciarskich w trakcie ostatniej fazy sezonu.


Dodatkowo, pełne otwarcie tras przyciąga turystów z całego kraju i spoza granic, przynosząc lokalnej gospodarce zastrzyk finansowy i tworząc atmosferę tętniącą życiem na terenie ośrodka. Ostatecznie, taka sytuacja potwierdza reputację Sierra Nevady jako jednego z najlepszych miejsc do uprawiania narciarstwa w Hiszpanii oraz jako ważnego ośrodka turystycznego w regionie andaluzyjskim.


Ponadto, firma publiczna odpowiedzialna za zarządzanie ośrodkiem narciarskim przygotowała do użytku Laguna de las Yeguas, ostatni obszar, który długo pozostawał zamknięty. Jest to jednocześnie jedna z najbardziej cenionych przez narciarzy części, ze względu na jej rozległość oraz charakterystykę tras. Otwarcie tego obszaru zostało bardzo pozytywnie odebrane przez społeczność narciarską, gdyż zazwyczaj pozostawał on niedostępny ze względu na niewystarczające  opady śniegu.


Kolejnym istotnym aspektem, który cieszy miłośników sportów zimowych, jest obfitość śniegu, który może osiągać nawet dwumetrową grubość w rejonie Borreguiles. Na obszarze El Río grubość śniegu wynosi około półtora metra, a na Loma de Dílar - 140 centymetrów. Cała powierzchnia dostępna dla narciarzy pokryta jest świeżym, puchowym śniegiem, którego grubość wynosi co najmniej 70 centymetrów. To sprawia, że warunki do jazdy są doskonałe, a stoki są bezpieczne i komfortowe dla narciarzy i snowboardzistów.


Dla entuzjastów sportów zimowych istotne jest także przewyższenie, które w ośrodku Sierra Nevada może sięgać nawet 1200 metrów, na powierzchni wynoszącej 347,13 hektarów. To oznacza, że miłośnicy narciarstwa mają do dyspozycji znaczną liczbę tras o różnym stopniu trudności, co pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Cała ta kombinacja czynników sprawia, że Sierra Nevada jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla miłośników sportów zimowych w południowej Hiszpanii. Dostępność obszarów narciarskich, obfitość śniegu i różnorodność tras przyciągają zarówno doświadczonych narciarzy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem.


Ponadto, ośrodek Sierra Nevada angażuje się w promowanie różnorodnych wydarzeń kulturalnych i sportowych, które przyciągają zarówno miłośników sportów zimowych, jak i osoby poszukujące innych form rozrywki. Zawody sportowe nie tylko stanowią atrakcję dla uczestników, ale również przyciągają uwagę widzów i kibiców, tworząc atmosferę rywalizacji i entuzjazmu.


Wszystko to razem dodaje różnorodności i atrakcyjności w ofercie ośrodka. Dzięki temu, Sierra Nevada staje się miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań i umiejętności sportowych.


Warto również podkreślić zaangażowanie Sierra Nevada w dbanie o środowisko naturalne. Ośrodek podejmuje różnorodne działania mające na celu minimalizację negatywnego wpływu na przyrodę, promując zrównoważone praktyki i dbałość o lokalne ekosystemy.


Sierra Nevada nie tylko oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, ale także angażuje się w organizację różnorodnych wydarzeń i działań mających na celu zapewnienie satysfakcji i przyjemności dla wszystkich swoich gości, jednocześnie dbając o ochronę środowiska naturalnego.


Najbliższe dni w Sierra Nevadzie zapowiadają się klarowne i słoneczne, co oznacza doskonałe warunki do aktywności na świeżym powietrzu. Temperatury będą się różnić w zależności od wysokości nad poziomem morza - na szczycie Veleta spodziewane są trzy stopnie poniżej zera, podczas gdy w dolinie Pradollano temperatura może sięgnąć nawet dziewięciu stopni Celsjusza. Przez pierwszą część dnia spodziewane są pojedyncze chmury wysokie, które z czasem mogą przechodzić w umiarkowane i wysokie zachmurzenie.


Istnieje możliwość słabych opadów, zwłaszcza w postaci delikatnego śniegu, który pojawi się powyżej wysokości 2500 metrów nad poziomem morza. Prognozy nie przewidują wystąpienia burz. Wszystko to sprawia, że nadchodzące dni zapowiadają się idealnie dla aktywności na świeżym powietrzu i relaksu na zewnątrz. Dla narciarzy i miłośników zimowych sportów ta prognoza oznacza doskonałe warunki do cieszenia się zjazdami na stoku w przyjemnym, słonecznym otoczeniu. Dla turystów i miłośników górskich krajobrazów to doskonała okazja do wędrówek i spacerów po okolicznych szlakach, korzystając z pięknej pogody.


Nie zwlekaj i odkryj magię zimowych sportów w Sierra Nevada. Ciesz się niezapomnianymi zjazdami na stokach wśród malowniczych gór Andaluzji. Świeży, puchowy śnieg i doskonałe warunki narciarskie czekają na Ciebie oferując  niezapomniane chwile pełne przygód i emocji!


***


Dowiedz się więcej o Andaluzji z przewodnikiem po polsku. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page