top of page
 • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Zwiedzanie Hiszpanii, Andaluzji i Granady w 2024 roku - kalendarz świąt


zwiedzanie Hiszpanii, Andaluzji,Granady
Kalendarz 2024. El Confidencial


Zwiedzanie Andaluzji to podróż pełna fascynujących doświadczeń, z których można czerpać jeszcze więcej, uwzględniając miejscowe święta i dni wolne. Ten region Hiszpanii nie tylko przyciąga swoim bogactwem historycznym, ale także unikalną kulturą, która odzwierciedla się w różnorodnych lokalnych tradycjach i festiwalach.


Rozpoczynając podróż po Andaluzji, warto skonsultować się z kalendarzem świąt, aby dostosować plany do lokalnych wydarzeń. Jednym z najbardziej kolorowych festiwali jest "Feria de Abril" w Sevilli. To wyjątkowe święto, które ma miejsce na przełomie kwietnia i maja, przyciąga tłumy turystów i mieszkańców. Feria to czas nie tylko do rozrywki, ale także doświadczenia tradycji flamenco, kolorowych strojów, muzyki, tańca i pysznej andaluzyjskiej kuchni. Pamiętaj, aby zarezerwować zakwaterowanie wcześniej, ponieważ hotele są zazwyczaj szybko zapełniane.


W dni wolne od zwiedzania głównych atrakcji, zanurz się w lokalne życie społeczności. Spróbuj wziąć udział w miejscowych wydarzeniach społecznościowych, które mogą obejmować targi, koncerty czy festiwale rzemieślnicze. To doskonały sposób na interakcję z mieszkańcami, poznawanie ich tradycji i smakowanie lokalnych przysmaków.


Nie zapomnij również o odkrywaniu lokalnej kuchni. Andaluzja słynie z wybornych tapas, świeżych owoców morza i doskonałych win. Dlatego warto odwiedzić targi spożywcze, gdzie można próbować regionalnych przysmaków, rozmawiać z producentami i czerpać inspirację.


Dni wolne w Hiszpanii


Dziennik Urzędowy Państwa (BOE) opublikował kompletny zestaw dni świątecznych w kalendarzu pracy na rok 2024, co umożliwia zapoznanie się z planem świąt nie tylko na poziomie ogólnokrajowym, ale również z uwzględnieniem wszystkich świąt obowiązujących w poszczególnych wspólnotach autonomicznych. Dotyczy to również listy świąt obowiązujących w Andaluzji.


Dokładna znajomość tych dni jest istotna zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw, aby właściwie planować czas pracy i odpoczynku. Pozwala to również społecznościom lokalnym oraz turystom dostosować swoje plany i uczestniczyć w lokalnych wydarzeniach, celebracjach czy tradycyjnych uroczystościach obchodzonych w określonych terminach. Informacje zawarte w BOE są ważnym elementem w organizacji życia społecznego i zawodowego w Hiszpanii.


Święta ogólnokrajowe:

Wśród świąt ogólnokrajowych, obowiązujących w całej Hiszpanii, wymienić można następujące:


 • Poniedziałek, 1 stycznia (Nowy Rok)

 • Piątek, 29 marca (Wielki Piątek)

 • Środa, 1 maja (Święto Pracy, Dzień Pracownika)

 • Czwartek, 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP)

 • Sobota, 12 października (Narodowe Święto Hiszpanii)

 • Piątek, 1 listopada (Wszystkich Świętych)

 • Piątek, 6 listopada (Dzień Konstytucji Hiszpańskiej)

 • Środa, 25 grudnia (Boże Narodzenie)


Dni wolne w Andaluzji


Oprócz wymienionych świąt istnieją również inne, które obowiązują tylko w niektórych wspólnotach autonomicznych, ponieważ różne regiony mogą dostosowywać te daty do swoich tradycji. Poniżej znajdziesz dni wolne obowiązujące ogólnokrajowo, które mogą być zastępowane, a których Andaluzja dotrzymuje, oraz lokalne święta charakterystyczne dla tego regionu:


 • Sobota, 6 stycznia (Epifania Pańska, Dzień Trzech Króli)

 • Środa, 28 lutego (Dzień Andaluzji)

 • Czwartek, 28 marca (Wielki Czwartek)

 • Poniedziałek, 9 grudnia (Poniedziałek po Niepokalanym Poczęciu)


Warto zaznaczyć, że te dni wolne są integralną częścią kalendarza świąt w Andaluzji, odzwierciedlając zarówno wydarzenia ogólnokrajowe, jak i lokalne tradycje tego malowniczego regionu Hiszpanii.


Święta lokalne w Granadzie


Do powyższych świąt dodają się dwa święta lokalne, które są decydowane przez każdą gminę. W przypadku Granady, 2 stycznia, dzień upamiętniający zdobycie miasta w 1492 roku przez Królów Katolickich, oraz 30 maja, dzień Bożego Ciała.


W poprzednich latach święto zdobycia miasta czasami było zamieniane na inne istotne wydarzenia w stolicy, takie jak Dzień Mariana Pineda, Dzień Krzyża czy Dzień Ofiary dla Matki Bożej Angustias.


Puentes


W hiszpańskim kalendarzu dni wolnych tzw. "puentes" są bardzo ważne. Ten termin odnosi się do sytuacji, gdy między dniem wolnym, który zazwyczaj przypada na czwartek lub wtorek, a nadchodzącym weekendem, tworzony jest swoisty "most" czasowy, który pozwala na przedłużenie okresu wolnego.


Łącząc dzień wolny z nadchodzącym weekendem, "puente" daje możliwość stworzenia dłuższego okresu wypoczynku. Jest to zjawisko szczególnie cenione przez Hiszpanów, którzy często decydują się na wydłużenie swoich urlopów, co pozwala im spędzić więcej czasu na podróżach, wypoczynku czy aktywnościach rekreacyjnych.


"Puentes" stały się także ważnym elementem planowania wakacji w Hiszpanii, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Warto zauważyć, że podczas tych okresów atrakcje turystyczne, miejscowości nadmorskie czy górskie kurorty mogą być bardziej oblegane, ze względu na zwiększoną liczbę podróżujących. To zjawisko jest również związane z tradycją, kiedy Hiszpanie wykorzystują okazję do spotkań rodzinnych, podróży czy organizowania różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.


W rezultacie "puentes" stają się ważnym elementem hiszpańskiego stylu życia, dodając kolor i elastyczność w planowaniu czasu wolnego dla mieszkańców tego pięknego kraju.W 2024 roku mieszkańcy Hiszpanii będą mieli kilka okazji do przedłużenia swojego czasu wolnego, tworząc tzw. "puentes" czyli długie weekendy. Początek roku zapewnił taki okres dla większości, z dniem wolnym przypadającym na poniedziałek, a mieszkańcy Granady mieli jeszcze jeden dzień wolny z okazji festiwalu Día de la Toma. Kolejna możliwość nadarzy się w lutym z okazji Dnia Andaluzji, jednak w tym roku przypadająca w środę sprawi, że stworzenie wydłużonego weekendu będzie trudniejsze, choć nie niemożliwe.


W marcu pojawi się kolejny potencjalny "puente" z okazji Wielkanocy, z Wielkim Czwartkiem (28 marca) i Wielkim Piątkiem (29 marca). Mieszkańcy Granady będą mieli wówczas czterodniowy weekend, idealny do uczestnictwa w procesjach religijnych lub planowania innych aktywności.

Sierpień przyniesie kolejną okazję z okazji Święta Wniebowzięcia NMP. Podobnie jak w przypadku Dnia Andaluzji, przypada to święto w czwartek. W tym miesiącu wielu mieszkańców Granady korzysta z urlopów letnich, co oznacza, że niektórzy już będą cieszyć się dodatkowym czasem wolnym.

12 października, Dzień Hispanidad, wypada w tym roku w sobotę, co choć nie tworzy tradycyjnego "puente", z pewnością będzie dodatkowym dniem wolnym dla tych, którzy pracują w soboty.

W listopadzie pojawi się kolejna okazja do stworzenia długiego weekendu z okazji Dnia Wszystkich Świętych, które przypada na piątek. Mieszkańcy Granady będą mieli wówczas trzy dni wolne, co pozwoli na podróżowanie, relaks czy uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach.


Rok 2024 zakończy się wyjątkowym, długim weekendem w grudniu. Ostatnie dni tego roku będą sprzyjały relaksowi i odpoczynkowi dzięki obchodom Dnia Konstytucji, przypadającym w piątek, 6 grudnia, oraz Dniu Niepokalanego Poczęcia, przeniesionemu na poniedziałek, 9 grudnia, z uwagi na to, że 8 grudnia wypada w niedzielę. Te dwa święta stworzą czterodniową przerwę, doskonałą okazję na krótką escapadę, podróż lub spędzenie czasu z bliskimi przed zakończeniem roku.


Zwiedzanie Andaluzji z uwzględnieniem miejscowych świąt i dni wolnych to nie tylko zwykła podróż, ale autentyczne zanurzenie się w bogactwo kulturowe i historyczne tego urokliwego regionu Hiszpanii. Pozwala to na odkrywanie tradycji, uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach i smakowanie życia w rytmie andaluzyjskiego flamenco.


***

Dowiedz się kiedy najlepiej zwiedzać Andaluzję i Granadę. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

253 wyświetlenia0 komentarzy

ความคิดเห็น


bottom of page