top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Alhambra-historia ochrony zabytku


Alhambra dawniej • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie w Andaluzji

Pocztówka z widokiem na Alhambrę i Granadę


W lipcu minionego roku uczczono 150-letnią rocznicę wpisania Alhambry na listę narodowego dziedzictwa kulturowego, co zapoczątkowało w historii tego zabytku długi okres starań o poprawę i utrzymanie stanu kompleksu przy jednocześnie rosnącej popularności wśród zwiedzających.


Podczas tego czasu miało miejsce sporo zmian, Między innymi na terenie zabytku zaczęły funkcjonować muzeum oraz biblioteka z bogatym archiwum zbiorów. W 1913 roku ustanowiono tzw. Zarząd Alhambry i Generalife, który funkcjonuje po dziś dzień jako organ administracyjny zapewniający odpowiednie utrzymanie zabytku Alhambry oraz obszarów mu przyległych, które odegrały znaczącą rolę w jego historii i ostatecznie miały wpływ na jego stan obecny.


XX wiek dla Alhambry oznaczał również okres intensywnych prac konserwatorskich prowadzonych pod kierownictwem dwóch znanych architektów, Francisco Prieto Moreno oraz Leopoldo Torres Balbas. Wszelkie interwencje, szczególnie te prowadzone przez architekta Leopolda Torres Balbas miały na celu uwiecznienie wpływów z różnych epok na stan kompleksu Alhambry, dbając tym samym o zachowanie historii kompleksu nie skupiając się tylko i wyłącznie na początkowym okresie panowania muzułmanów. Celem prac tego znanego architekta było przede wszystkim odzyskiwanie licznych budynków o wysokich walorach historycznych, które w wyniku różnych powodów popadły w ruinę. Rezultaty natomiast można podziwiać po dziś dzień. Według wielu ekspertów Leopoldo Torres Balbas uratował kompleks Alhambry przed zniszczeniem, a nawet przywrócił mu nadgryzioną zębem czasu duszę. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje również wpisanie Alhambry na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco w 1984 roku. Przyczyniło się to do podporządkowania kompleksu jeszcze wyższym standardom w zakresie ochrony i promocji jego walorów estetycznych, historycznych oraz kulturowych.Leopoldo Torres Balbas • Oficjalny przewodnik po Alhambrze i Granadzie w Andaluzji

Leopoldo Torres Balbas, architekt i konserwator Alhambra

źródło Veredes


Prace nad ochroną zabytku nigdy nie ustają, a 150 lat ich historii to dopiero początek dalszych interwencji, Jak zaznacza obecna dyrektor Zarządu Alhambry Rocio Diaz, zabytek ten jest punktem odniesienia dla całego świata i jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje dziedzictwo artystyczno-historyczne, ale także dlatego, że został poddany doskonałej strategii zarządzania trwającej już półtora wieku. Z tego tytułu oraz dzięki inicjatywie Zarządu Alhambry na oficjalnej stronie internetowej zabytku udostępniono niedawno nowe materiały umożliwiające lepsze poznanie przebiegu historii jego konserwacji i ochrony. Są one dostępne w języku angielskim i aby się z nimi zapoznać wystarczy kliknąć tutaj. Materiały te, jak zaznacza obecna dyrektor Alhambry, zostały opublikowane w ramach organizowania i rozpowszechniania wszelkich inicjatyw kulturalnych związanych z Alhambrą w celu lepszego poznania tego zabytku oraz jego walorów.


***

Chcesz się dowiedzieć więcej o Alhambrze i jej historii? Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Zwiedzaj Granadę i Andaluzję z oficjalnym przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page