top of page
  • Zdjęcie autoraGosia Granada Guide

Zwiedzanie Alhambry - podsumowanie roku


Zwiedzanie Alhambry z przewodnikiem
Turyści w Alhambrze, styczeń 2024

Zabytek Alhambra i Generalife w Granadzie żegna rok 2023 z dumą, gdyż osiągnięto rekordową frekwencję wśród zwiedzających. Zespół palacowo-zamkowy przyciągnął ponad 2,6 miliona odwiedzających w ubiegłym roku, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z poprzednim rokiem. Warto zaznaczyć, że ten wynik jest szczególnie imponujący, biorąc pod uwagę, że wciąż odczuwalne były skutki pandemii COVID-19 w poprzednich latach. Te imponujące liczby są wyraźnym sygnałem powrotu do normalności dla najważniejszej atrakcji turystycznej miasta.


Otrzymane dane wskazują na wyjątkowo korzystne zakończenie roku, zwieńczone organizacją Europejskiego Szczytu w październiku 2023. To prestiżowe wydarzenie zdecydowanie zwiększyło rozpoznawalność Alhambry na całym świecie, co już teraz przekłada się bezpośrednio na wzrost sprzedaży biletów na rok 2024. Jeśli obserwowana tendencja utrzyma się, istnieje realna szansa osiągnięcia pełnej liczby zwiedzających w tym zabytku.


Warto podkreślić, że te pozytywne wyniki nie tylko przyczyniają się do sukcesu obecnego roku, ale również oddziałują na przyszłość, zwiastując potencjalne osiągnięcie całkowitej możliwej liczby turystów dla tego historycznego obiektu. Niemniej jednak, należy pamiętać o odpowiedzialnym zarządzaniu, ponieważ zabytek Alhambry ma określoną maksymalną liczbę odwiedzających rocznie, aby chronić integralność i stan konserwacji tego wyjątkowego pałacu.


Gonzalo Mochón, kierownik Działu Wizyt i Marketingu zabytku, zaznaczył, że rok 2023 był  "bardzo udany pod względem rocznej frekwencji wynoszącej 94,50%", co nabiera szczególnego znaczenia, biorąc pod uwagę, że zabytek był  zamknięty przez trzy dni, aby dostosować się do organizacji wizyty i późniejszej kolacji galowej Europejskiego Szczytu.


Turysta krajowy ponownie odgrywa kluczową rolę w tym roku. Wszystkie okresy świąteczne w 2023 roku przekroczyły dane dotyczące odwiedzających z 2022 roku, a okres Bożego Narodzenia zakończył się z udziałem 81 000 zwiedzających, co stanowi wzrost o ponad 3%. Jeśli obecna tendencja utrzyma się, można przypuszczać, że w 2024 roku Alhambra zbliży się do pełnej liczby zwiedzających, ograniczonej ze względów konserwacyjnych do 2 763 500 osób na terenie zespołu zabytkowego. Warto podkreślić, że taki rozwój wydarzeń wpisuje się w długofalowe cele związane z zarządzaniem i ochroną tego historycznego obiektu.


Rekordowe liczby


Z udziałem imponującej liczby odwiedzających wynoszącej 2,6 miliona, Alhambra zbliża się do zakończenia swojego najbardziej udanego roku w historii. Miesiącem, który wyprzedzał wszystkie inne, okazał się maj, przyciągając 269 730 zwiedzających. Ponad pół miliona osób udało się również do Muzeum Alhambry w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, co według zarządu Alhambry jest oceniane jako wyjątkowe.


Bilety były wyprzedane przez ponad 210 dni w ciągu 2023 roku. Największy skok liczby odwiedzających w porównaniu z 2022 rokiem zarejestrowano podczas święta 12 października, notując wzrost o 7,05%. Te liczby nie tylko odzwierciedlają popularność Alhambry, ale także potwierdzają jej pozycję jako jednego z najważniejszych miejsc turystycznych.


W 2023 roku średni czas wcześniejszego zakupu biletów wyniósł 23,54 dni, co oznacza cztery dni więcej niż w 2022 roku. To wydłużenie okresu przed zakupem sugeruje zwiększoną frekwencję i bardziej precyzyjne planowanie podróży przez zwiedzających.


Jeśli spojrzymy na zróżnicowanie narodowości, to w 2023 roku odwiedzający z Hiszpanii stanowili 36,10% ogółu, z Amerykanami zajmującymi drugie miejsce (8,58%) i Koreańczykami trzecie (7,28%). Wśród Europejczyków Alhambra była odwiedzana najczęściej przez Francuzów, a następnie Niemców i Włochów. Warto podkreślić, że w porównaniu z rokiem 2022 odsetek odwiedzających z Hiszpanii zmniejszył się w stosunku do obcokrajowców, obniżając się z 42,87% w 2022 roku. To istotny aspekt, który może być wynikiem różnych trendów turystycznych lub zmieniających się preferencji podróżujących.


Alhambra to prawdziwe arcydzieło architektury islamskiej. Jej kompleks składa się z pałaców, ogrodów i fortyfikacji, co sprawia, że przyciąga uwagę zarówno miłośników historii, jak i architektury. Hiszpanie zafascynowani dziedzictwem kulturowym, odwiedzają Alhambrę, aby lepiej zrozumieć swoją własną historię i korzenie. Obcokrajowcy przybywający do Hiszpanii często uwzględniają Alhambrę w swoich podróżach ze względu na jej międzynarodową renomę. Ponadto, dla wielu jest to miejsce relaksu, gdzie można spędzić czas w otoczeniu malowniczych ogrodów i fontann.


***

Zwiedzaj Alhambrę i Granadę z polskim przewodnikiem. Możesz zarezerwować wizytę już teraz właśnie tutaj. W ten sposób Twoja wizyta w Andaluzji zostanie wzbogacona o dodatkowe atrakcje nie umieszczane w tradycyjnych przewodnikach turystycznych!


Odkryj urok Granady i Andaluzji z oficjalnym polskim przewodnikiem Gosia Granada Guide!


Więcej ciekawych informacji, zdjęć i filmików z Granady oraz Andaluzji można znaleźć na mojej stronie facebook. Zapraszam do polubienia tutaj!


***

190 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page